Strona główna Aktualności
Uczelnie

Dardziński: demografia i globalna konkurencja wymuszają reformę szkolnictwa wyższego

14.03.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki, Prawo

Na zdjęciu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Fot. PAP/ Rafał Guz 25.01.2017

Demografia i globalna konkurencja wymuszają reformę szkolnictwa wyższego. Ona jest koniecznością, a nie zachcianką - ocenił we wtorek w Toruniu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, który był gościem XXIV Welconomy Forum in Toruń.

Podsekretarz stanu w MNiSW uczestniczył w debacie pt. "Przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce", która odbyła się drugiego (ostatniego) dnia konferencji gospodarczej.

 

"Nie przygotowujemy tej reformy dlatego, że po prostu chcemy reformować. Ona jest koniecznością wynikającą z przynajmniej dwóch elementów. Pierwszym z nich jest demografia, gdyż obecny system wywróciłby się wcześniej czy później. (…) Drugim jest globalna konkurencja. Żyjemy w świecie, w którym środowiska akademickie zglobalizowały się w jeszcze większym stopniu, niż było to obserwowane do tej pory" - podkreślił Dardziński.

 

Gość forum odpowiadał na szereg wątpliwości prelegentów, którymi byli przedstawiciele uczelni publicznych i niepublicznych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz słuchaczy panelu z całego kraju. Dotyczyły one m.in. finansowania poszczególnych segmentów szkolnictwa wyższego, planowanego wprowadzenia uniwersytetów badawczych, jak również przepływu kadr pomiędzy poszczególnymi uczelniami.

 

"Możliwość kooperacji między uczelniami po planowanych zmianach będzie zależała tylko od nich samych. Główny problem, który wynika z naszej dyskusji, dotyczy konstruowania uniwersytetów jako jednostek samowystarczalnych. One nie potrzebowały często nikogo – nawet współpracy z uczelniami w tym samym mieście, nie mówiąc o współpracy międzynarodowej. Były skoncentrowane na autorozwoju. (…) Chodzi o to, żeby pozostawiając te jednostki – otworzyć je" - wskazał.

 

Dardziński podkreślił również, że obawiający się wyjazdu kadry do najlepszych uniwersytetów badawczych muszą mieć na uwadze również fakt, że będzie ruch w drugą stronę, bo wykształceni tam doktorzy będą musieli znaleźć miejsce pracy gdzie indziej.

 

"Lepsze uczelnie będą udostępniać wykwalifikowanych pracowników naukowych. (…) Gdy pojedzie się do renomowanych uczelni, to spotka się taką sytuację, w której szkoła danego profesora nie jest na miejscu, i nie polega na otoczeniu wychowankami i takim trwaniu przez lata - ale jest szkołą globalną. Miarą jego sukcesu jest posiadanie uczniów rozsianych po różnych jednostkach na całym świecie. W Polsce tak nie jest, a istniejący model jest anachroniczny" - ocenił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Podsumowując swoje wystąpienie Dardziński zauważył, że pracownicy resortu - przygotowując się do zmian - "nie odkrywają Ameryki".

 

"Jestem przekonany, że finalnie skorzystają na tym wszyscy, bo ten sposób myślenia zachęca do kooperowania. Uczelnie badawcze będą zainteresowane współpracą z uczelniami badawczo-dydaktycznymi, gdyż będą miały ograniczony proces kształcenia na niższych szczeblach studiów i będą poszukiwały studentów, których będą mogli ściągnąć na wyższe stopnie. (…) Mobilność osobista i systemowa musi się w sposób istotny zwiększyć – nie tylko w skali Polski" - zakończył.

 

Uczestniczący w dyskusji wiceminister finansów Wiesław Janczyk dodał, że "ma nadzieję, że ustawa przygotowywana w resorcie kierowanym przez wicepremiera Jarosława Gowina będzie uwzględniała głosy środowiska akademickiego".

 

"Większość uwag podczas tej konferencji skierowana jest do przedstawiciela ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, a nie do mnie. Myślę, że jest tak również dlatego, że w 2017 r. wzrosną nakłady na szkolnictwo wyższe w Polsce, co zakłada tegoroczny budżet. (…) Perspektywa wzrostu finansowania w kolejnych latach nie jest również zagrożona. (…) Wiem, że nie ma takiej woli, żeby zamieniać małe ośrodki akademickie na oddziały, a tam, gdzie będzie to racjonalne i możliwe, to pozostaną one suwerenne i będą mogły funkcjonować tak, jak dotychczas" - powiedział Janczyk.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

twi/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi