Strona główna Aktualności
Świat

Superpamięć można wytrenować

19.03.2017 Świat

Fot. Fotolia

Strategiczny trening umiejętności zapamiętywania pozwala wyćwiczyć pamięć w stopniu godnym mistrza - wynika z badania opublikowanego w magazynie „Neuron”.

Istnieją na świecie ludzie o niewiarygodnych umiejętnościach zapamiętywania, którzy w ciągu kilku minut potrafią spamiętać setki cyfr lub słów. Okazuje się, że pamięć o takiej pojemności nie jest wcale zarezerwowana dla wybrańców. Naukowcy z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen (Holandia) twierdzą, że przy pomocy technik mnemonicznych każdy z nas może wytrenować superpamięć.

 

Badanie (DOI: 10.1016/j.neuron.2017.02.003) rozpoczęło się od przeprowadzenia obrazowania mózgu u 23 światowej sławy mistrzów pamięci oraz 23 zwykłych osób w podobnym wieku i o zbliżonym ilorazie inteligencji, ale przeciętnych funkcjach zapamiętywania. Specjaliści chcieli sprawdzić, czy wybitne zdolności zapamiętywania zależą od specyficznej budowy mózgu, czy też są rezultatem sprawniejszej komunikacji pomiędzy neuronami.

 

Okazało się, że wybitna pamięć nie miała nic wspólnego z anatomią mózgu, lecz zależała od struktury połączeń nerwowych. Naukowcy zidentyfikowali 25 połączeń o szczególnym znaczeniu dla rozwoju pamięci.

 

Następnie specjaliści postanowili zbadać, czy nadzwyczajne umiejętności zapamiętywania można wyćwiczyć. Już same deklaracje mistrzów pamięci sugerowały, że tak. Wszyscy mistrzowie przyznali, iż swoją pamięć wytrenowali poprzez lata systematycznych ćwiczeń.

 

Naukowcy zrekrutowali więc 51 ochotników o przeciętnych zdolnościach zapamiętywania i podzielili ich na trzy grupy. Jedna grupa uczestniczyła w treningu pamięci krótkotrwałej, druga trenowała stosowanie skutecznych strategii zapamiętywania, trzecia nie podlegała żadnym oddziaływaniom. Umiejętności pamięciowe mierzono poprzez liczbę zapamiętanych pozycji spośród listy 72 słów. Zarówno przed przystąpieniem do treningu, jak i po jego ukończeniu u badanych przeprowadzano obrazowanie mózgu.

 

Trening pamięci krótkotrwałej polegał na zachęcaniu uczestników do zapamiętania coraz większej liczby elementów i ćwiczeniu tej umiejętności.

 

Strategiczny trening pamięci obejmował naukę wykorzystania techniki zapamiętywania polegającej na rozmieszczaniu (przy pomocy wyobraźni) elementów w dobrze znanej przestrzeni, a następnie przypominaniu sobie poszczególnych obiektów w trakcie wyimaginowanego spaceru.

 

Osoby biorące udział w strategicznym treningu pamięci robiły największe i najtrwalsze postępy. Przed przystąpieniem do treningu większość uczestników była w stanie zapamiętać około 26-30 słów. Po treningu ochotnicy zapamiętywali zazwyczaj o 35 słów więcej, a po upływie czterech miesięcy od zakończenia treningu nadal byli w stanie zapamiętać o 22 słowa więcej niż na początku.

 

Analiza skanów mózgu pokazała, że struktura połączeń nerwowych uczestników strategicznego treningu pamięci upodabniała się do tej, która charakteryzowała sławnych mistrzów pamięci. Dla rozwoju funkcji pamięci szczególne znaczenie miały rejony przyśrodkowej i grzbietowo-bocznej kory przedczołowej. (PAP)

 

ooo/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi