Strona główna Aktualności
Uczelnie

IV Kongres Polonoznawczy na Uniwersytecie Europejskim Viadrina

24.03.2017 Uczelnie, Imprezy naukowe

Fot. PAP/EPA/ Patrick Pleul 21.04.2008

Na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i polskich Słubicach rozpoczął się w czwartek IV Kongres Polonoznawczy pod przewodnim hasłem "Płynne granice".

Przed oficjalnym rozpoczęciem kongresu odbył się panel dyskusyjny pod hasłem "Płynne granice? Jaka rola przypada nauce i mediom?". W debacie udział wzięli: korespondent dziennika "Die Welt" w Warszawie Gerhard Gnauck, dyrektor Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce na Viadrinie Dagmara Jajeśniak-Quast, szefowa berlińskiego ośrodka badawczego Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich i Międzynarodowych (ZOIS) Gwendolyn Sasse oraz redaktor naczelny czasopisma "Osteuropa" Manfred Sapper.

 

Granice są płynne, bo zmieniają się, nie tylko w sensie fizycznym, lecz i intelektualnym - powiedziała Jajeśniak-Quast, wyjaśniając znaczenie motto czterodniowego spotkania naukowców zainteresowanych Polską. Widać to - jej zdaniem - na przykładzie komunikowania się naukowców ze światem zewnętrznym, zwłaszcza w celu popularyzowania wyników badań. Nakłada to na nich obowiązek posługiwania się językiem zrozumiałym dla laików, tymczasem niewielu uczonych korzysta w tych celach z nowych mediów, np. Twittera - wskazała Jajeśniak-Quast. Jak dodała, z 1400 ankietowanych naukowców zaledwie 3 proc. wykorzystywało tę możliwość do popularyzowania wyników swych badań.

 

Zdaniem Gwendolyn Sasse wyzwaniem są płynne granice interdyscyplinarne w badaniach naukowych. Wskazała przy tym na obecną epokę "postprawdy" i na ryzyko rozpowszechniania w mediach elektronicznych fałszywych wiadomości, tzw. fake news. Walka z nimi jest trudna, o ile w ogóle możliwa, a to każe naukowcom zastanowić się nad formatami komunikacji - oceniła badaczka. Ubolewała, że wyniki badań naukowych nie docierają do wszystkich. Wskazała, że studenci wolą obecnie internet od klasycznych bibliotek i z tego powodu jej ośrodek badawczy od trzech lat prowadzi internetową platformę studiów interdyscyplinarnych, wolną od barier i funkcjonującą na zasadzie mediów społecznościowych, choć na poziomie akademickim.

 

Prowadzący dyskusję Timm Beichelt nazwał wędrowcem między dyscyplinami innego jej uczestnika, Gerharda Gnaucka. Jak mówił Gnauck, dziennikarze pracujący za granicą są w wygodnym położeniu, bo właściwie bazują oni na pracy innych. Źródłem informacji jest dla nich głównie internet, w tym kilka wybranych stron internetowych. Według niego pozostałe źródła przepadają, zwłaszcza jeśli wyrażają poglądy inne od poglądów dziennikarza czy jego redakcji, co - jak wskazał Gnauck - niesie ryzyko "duszenia się we własnym sosie".

 

Nawiązując do sytuacji politycznej w Polsce, Gnauck ocenił, że wielu sprzyjających polskiej opozycji dziennikarzy w swoich materiałach wyraża raczej pobożne życzenia. Na poparcie tej tezy podał jedną z demonstracji, w której jego zdaniem brało udział ok. 13 tys. osób, podczas gdy warszawski ratusz podał, że 26 tys., a inne źródła - że jeszcze więcej.

 

Przypomniał wreszcie o szeroko komentowanym artykule swojego autorstwa „Czy Polski rząd nie ma w wielu sprawach racji?”, w którym wskazał na konieczność prowadzenia otwartego dialogu z polską prawicą. Jak przyznał, liczył, że jego tekst sprowokuje szerszą dyskusję w Niemczech, tymczasem większym echem odbił się w Polsce.

 

IV Kongres Polonoznawczy potrwa do 26 marca.

 

Z Frankfurtu nad Odrą Jan Bogatko

 

PAP - Nauka w Polsce

 

jb/ akl/ ap/ gma/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi