Strona główna Aktualności
Przyroda

Studenci z Białegostoku ruszyli z pomocą żabom, traszkom i ropuchom

27.03.2017 Ekologia, Przyroda

Źródło: Uniwersytet w Białymstoku

Studenci Uniwersytetu w Białymstoku od dwóch tygodni ratują płazy migrujące do miejsc rozrodu położonych przy Carskiej Drodze w Biebrzańskim Parku Narodowym. Gdyby nie "Akcja Płatki", większość ropuch czy traszek zginęłaby pod kołami samochodów. W ciągu jednej akcji przenoszonych jest ich ok. 1 tys. płazów.

Akcja Płotki jest organizowana przez studentów z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku. "Na drodze, którą przejeżdża ok. 50 samochodów na godzinę, podczas wiosennych wędrówek może zginąć nawet połowa wędrujących tamtędy płazów" – wyjaśnia mgr Adam Hermaniuk, opiekun studenckiej sekcji herpetologicznej Koła Naukowego Biologów UwB.

 

Jak informuje UwB, na miejsce akcji już po raz kolejny wybrany został odcinek tzw. Carskiej Drogi, między Osowcem i Laskowcem. Z badań biologów prowadzonych w tym miejscu od kilku lat wynika, że na tej trasie co roku ginie bardzo wiele kręgowców. Wśród nich – także objęte ochroną płazy, zwłaszcza rzadkie traszki grzebieniaste, które akurat w tym miejscu najliczniej się mnożą.

 

Studenci z sekcji herpetologicznej Koła Naukowego Biologów UwB i pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego ustawili wzdłuż drogi 400 metrów płotków wykonanych z agrowłókniny, uniemożliwiających żabom, ropuchom czy traszkom wyjście na jezdnię. Wzdłuż płotków wkopane są wiaderka, do których wpadają wędrujące płazy. Kontrole wiaderek przeprowadzane są codziennie przez studentów lub pracowników BPN. Dzięki temu zwierzęta nie giną pod kołami samochodów.

 

"Liczba znajdowanych przez nas płazów zależy od warunków klimatycznych. W poprzednim weekend znaleźliśmy prawie 140 płazów, głównie żab moczarowych, ale też traszek zwyczajnych i traszek grzebieniastych" - informuje Szymon Domel, jeden z zaangażowanych w akcję studentów z Koła Naukowego Biologów UwB. "W ostatni weekend było ich mniej, ze względu na niższą temperaturę otoczenia" - dodaje.

 

Płazy są mierzone i ważone, określany jest ich gatunek i płeć. Dane wpisywane są do dziennego raportu. Akcja potrwa kilka tygodni – skończy się, gdy studenci i pracownicy BPN na podstawie liczby znajdowanych płazów ocenią, że migracja zwierząt już się zakończyła. W ciągu jednej takiej akcji przenoszonych jest około tysiąca z nich.

 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zbudowanie w tym miejscu stałego, bezpiecznego przejścia pod drogą. Tak stało się na innej trasie, na której wcześniej prowadzona była studencka Akcja Płotki. Przez trzynaście lat (2002-2014) studenci ratowali płazy w okolicy wsi Baciuty na trasie Białystok – Wysokie Mazowieckie, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego. Dane zebrane podczas akcji wykorzystano do przygotowania projektu Stowarzyszenia Człowiek i Przyroda. Organizacja dostała dofinansowanie z unijnego programu LIFE+, i dzięki temu powstało tam 800 metrów stałych przepustów pod drogą.

 

Akcja Płotki na Carskiej Drodze prowadzona jest we współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Studencką bazą będzie należąca do Uniwersytetu w Białymstoku Terenowa Stacja Naukowo-Dydaktyczna w Gugnach, która znajduje się właśnie na terenie BPN.

 

Specjalne płotki przy drogach stoją również m.in. w okolicach Goniądza i Laskowca nad Biebrzą, przy drodze Białowieża-Pogorzelce w gminie Narewka czy przy ul. Paczoskiego w Białowieży.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: uwb

Źródło: Uniwersytet w Białymstoku

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi