Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
29.03.2017 aktualizacja 29.03.2017

Zmęczenie upośledza zdolność do rozpoznawania emocji

Niewyspane osoby gorzej radzą sobie z interpretacją emocji niezbędnych do podtrzymania prawidłowych relacji interpersonalnych – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Neurobiology of Sleep and Circadian Rhythms”.

Naukowcy z Uniwersytetu Arizony (USA) dowiedli, że już jedna nieprzespana noc wystarczy, by istotnie zmniejszyć możliwość jednostki do rozpoznawania uczuć radości i smutku na twarzach innych ludzi. Deprywacja snu nie wpływa natomiast na identyfikację pozostałych emocji podstawowych: złości, strachu, zaskoczenia i wstrętu.

W ramach badania (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2451994416300219) uczestnicy oglądali zdjęcia męskiej twarzy wyrażającej różne emocje. Czasem były to emocje jednoznaczne, łatwe do odczytania – twarz była wyraźnie nachmurzona (smutek) lub też widniał na niej szeroki uśmiech (radość), a czasem emocje zmiksowane, znacznie trudniejsze do interpretacji, np. mimika twarzy w 70 proc. wyrażała smutek, a w 30 proc. wstręt (efekt manipulacji komputerowej).

Badani starali się odgadnąć prezentowane emocje zarówno po nieprzespanej nocy, jak i wtedy, gdy znajdowali się w pełni sił.

Okazało się, że uczestnicy nie mieli problemu z identyfikacją emocji koniecznych dla przetrwania. W każdych warunkach potrafili rozpoznać złość, strach, zaskoczenie i wstręt – uczucia świadczące o istnieniu potencjalnego zagrożenia.

Niedobór snu sprawiał jednak, że ochotnicy doświadczali trudności z interpretacją niejednoznacznych ekspresji radości i smutku – emocji umożliwiających właściwe reagowanie w sytuacjach interpersonalnych.

„Stwierdzenie, że ktoś jest smutny, nie odgrywa istotnej roli w momencie zagrożenia, więc jeśli coś ma się pogorszyć w wyniku braku snu, będzie to zdolność do rozpoznawania emocji społecznych” – komentuje koordynator badania William D.S. Killgore.

W poprzednich eksperymentach wykazano, że na skutek deprywacji snu słabnie połączenie pomiędzy korą przedczołową a ciałem migdałowatym w mózgu.

„Upraszczając, część mózgu kontrolująca nasze emocje i część mózgu rozpoznająca twarze i reagująca na cudze emocje przestają się komunikować. Chcieliśmy sprawdzić, czy ma to wpływ na odczytywanie ekspresji emocjonalnych i dowiedliśmy, że rzeczywiście ma” – podsumowuje Killgore. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024