Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
05.04.2017 aktualizacja 05.04.2017

Polskie wykopaliska w egipskiej Delcie Nilu można śledzić w internecie

Osadę z początku istnienia państwa faraonów oraz z czasów Starego Państwa, kiedy powstawały monumentalne piramidy bada zespół krakowskich archeologów w Tell el-Murra w Delcie Nilu. Postępy ich prac można śledzić na bieżąco na portalu Egiptologia.pl.

Archeolodzy z Instytutu Archeologii UJ pod przewodnictwem dr. Mariusza Juchy będę prowadzić wykopaliska w Tell el-Murra we wschodniej części Delty Nilu do połowy kwietnia.

Jak informuje kierownik prac terenowych, doktorant w Zakładzie Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu Instytutu Archeologii UJ Grzegorz Bąk-Pryc, badania w tym roku koncentrują się głównie na osadzie z początku III tysiąclecia p.n.e. Odsłaniane są też budynki z okresu wczesnodynastycznego oraz Starego Państwa.

"Wstępna analiza odsłoniętych do tej pory konstrukcji oraz towarzyszących im zabytków (ceramiki, krzemieni, zabytków kamiennych i in.) pozwala stwierdzić, że ta część osady na Tell el-Murra miała charakter gospodarczy. Wśród odkrytych struktur znajdują się m.in. silosy czy pomieszczenia, gdzie mogło odbywać się mielenie ziarna czy pieczenie chleba" - wyliczają naukowcy w swojej relacji zamieszczonej w internecie.

Wszystkie konstrukcje były wykonane z cegieł suszonych na słońcu, które wytwarzano m.in. z lokalnej gliny.

Wśród licznych pozostałości po aktywności ludzi sprzed wielu tysięcy lat przeważają założenia na planie okrągłym oraz prostokątnym. W ich obrębie znajdowały się liczne paleniska oraz miejsca do przygotowywania żywności – o funkcji tej części osady świadczą znajdowane zabytki: naczynia ceramiczne, narzędzia kamienne oraz krzemienne.

Oprócz archeologów w terenie są również eksperci zajmujący się analizą kości zwierzęcych i szczątków roślinnych - tego typu pozostałości są masowo znajdowane w czasie wykopalisk.

Archeolodzy mają nadzieję na odsłonięcie zabudowań również z okresu bezpośrednio poprzedzającego powstanie państwa egipskiego. Liczą również na to, że uda się przebadać w tym roku kolejne fragmenty najstarszej osady, założonej przez pierwszych mieszkańców Tell el-Murra, ok. 5500 lat temu.

Tell el-Murra to niewielkie wzniesienie otoczone współczesnymi polami uprawnymi, poprzecinanymi systemem kanałów irygacyjnych. Prace badawcze w tym miejscu rozpoczęły się w 2008 r. Pierwsza osada powstała ok. 3500 r. p.n.e. W wyniku trwającego tutaj ponad 1300 lat osadnictwa, w konsekwencji konstruowania w tym samym miejscu kolejnych budynków wykonanych z cegły suszonej, powstało wzniesienie (tell), które teraz sięga kilku metrów powyżej poziomu pól uprawnych. Rozkwit osady przypadł w czasach przed powstaniem państwa egipskiego. Archeolodzy natknęli się również na cmentarzysko, które funkcjonowało od pocz. III tysiąclecia p.n.e.

Archeolodzy będą publikować relacje z badań do połowy kwietnia na portalu www.egiptologia.pl. Informacje o badaniach w Tell el-Murra znajdują się również na stronie ekspedycji: www.murra.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024