Strona główna Aktualności
Przyroda

Rusza kolejna edycja Dream Chemistry Award, konkursu dla chemików-marzycieli

06.04.2017 Przyroda, Konkursy

Statuetka Dream Chemistry Award i 10 000 euro czekają na chemika-wizjonera z najciekawszym przyszłościowym projektem badawczym. Ogólnoświatowy konkurs Dream Chemistry Award jest organizowany dla młodych naukowców przez Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski

Młodzi badacze, którzy dzięki swoim pomysłom i niezrealizowanym jeszcze naukowym marzeniom chcą zmieniać świat, mogą wziąć udział w konkursie Dream Chemistry Award. Konkurs po raz pierwszy realizowany jest we współpracy instytutów chemicznych Polskiej i Czeskiej Akademii Nauk.

Dream Chemistry Award to konkurs na najbardziej interesujący, wizjonerski projekt naukowy z zakresu chemii i jej pogranicza z fizyką, biologią, medycyną lub inżynierią materiałową. Mogą wziąć w nim udział naukowcy do 37 roku życia, którzy obronili doktorat z nauk przyrodniczych i technicznych w roku 2010 lub później. Zwycięzca tegorocznej rywalizacji otrzyma statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. euro.

 

Nagroda jest przyznawana od 2013 roku, jednak obecna edycja po raz pierwszy odbędzie się w Pradze. Konkurs został bowiem rozbudowany w przedsięwzięcie międzynarodowe. Do dotychczasowego organizatora - Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie, dołączył Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk (IChOiB CzAN) w Pradze.

 

"Zaangażowanie czołowego instytutu Czeskiej Akademii Nauk podnosi rangę Dream Chemistry Award i pokazuje, jak ważne dla środowiska naukowego jest wspieranie ludzi znakomicie wykształconych, a jednocześnie dążących do ambitnych, może niełatwych do szybkiego zrealizowania, lecz jasno nakreślonych celów. Młodzi naukowcy odniosą z naszej współpracy korzyść dodatkową, ponieważ dzięki wkładowi strony czeskiej konkurs przekształcił się z przedsięwzięcia odbywającego się co dwa lata w imprezę coroczną, organizowaną naprzemiennie, w jednym roku w Warszawie, w kolejnym w Pradze" - mówi dyrektor IChF PAN prof. Marcin Opałło.

 

Dyrektor IChOiB CzAN dr Zdenek Hostomsky zauważa, że zależność od systemów grantowych ogranicza kreatywność młodych naukowców, zmusza ich do zajmowania się zagadnieniami w jak największym stopniu realistycznymi i przyziemnymi. "W rezultacie młodzi badacze nie mają czasu ani okazji, by poświęcić swą uwagę wielkim ideom. Mamy satysfakcję, że możemy choć na chwilę zmienić tę perspektywę. Zamiast ograniczać kreatywność młodych, pozwalamy ich ideom swobodnie się rozwijać” - mówi dr Hostomsky.

 

Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest nominowanie kandydata przez naukowca z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 10-letnim stażem w naukach ścisłych/przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej. Nominacje należy przesyłać elektronicznie do 31 lipca 2017 za pomocą formularza na stronie konkursu.

 

Zakwalifikowani kandydaci zostaną poproszeni o przesłanie swych wniosków w terminie do 31 sierpnia. Autorzy pięciu najlepszych projektów będą zaproszeni do Pragi, gdzie 4 grudnia w siedzibie Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk zaprezentują swoje idee. Z grona finalistów komitet honorowy wyłoni jednego laureata.

 

Zwycięzcą poprzedniej edycji Dream Chemistry Award jest dr Mircea Dinca z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology zajmujący się katalizą związków chemicznych, odgrywających istotną rolę we współczesnym przemyśle. Jego dalekosiężną wizją jest minimalizowanie kosztów energetycznych i środowiskowych związanych z wytwarzaniem produktów chemicznych poprzez użycie rozwiązań inspirowanych komórkami żywych organizmów, w których reakcje katalityczne zachodzą ze szczególnie dużą wydajnością.

 

Wykład laureata z 2015 roku można obejrzeć tutaj.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi