Strona główna Aktualności
Uczelnie

Dni NCN w Kielcach: o doskonałości naukowej

13.04.2017 Uczelnie

Fot. Paweł Małecki

Wpływ systemu grantowego na jakość badań w Polsce to temat wiodący 5. edycji Dni Narodowego Centrum Nauki. Tegoroczne spotkania, dyskusje i warsztaty odbędą się 10 i 11 maja na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest PAP - Nauka w Polsce.

 

Dni NCN to cykliczna impreza organizowana przez Narodowe Centrum Nauki, rządową agencję wykonawczą, finansującą projekty z zakresu badań podstawowych. Od pięciu lat Centrum we współpracy z kolejnymi polskimi uczelniami zaprasza pracowników naukowych i administracyjnych z całego kraju do udziału w dwóch dniach warsztatów i spotkań, poświęconych aktualnej ofercie grantowej. Nie inaczej będzie podczas tegorocznych Dni NCN, odbywających się na kieleckim Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego.

 

Wspólnie z gospodarzami Dni NCN 2017 – władzami Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Centrum podjęło decyzję o organizacji sympozjum na temat znaczenia systemu grantowego w Polsce w kontekście wzmacniania doskonałości naukowej. Spotkanie (otwarte dla wszystkich zainteresowanych) odbędzie się 11 maja w godzinach 10-15.30.

 

Podczas sympozjum wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin wypowie się na temat doskonałości naukowej w strategii rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z kolei przewodniczący Rady NCN prof. Janusz Janeczek podsumuje wpływ działalności Narodowego Centrum Nauki na jakość badań naukowych w Polsce. Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Stanisław Kistryn oraz rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński poruszą temat roli systemu grantowego odpowiednio w tworzeniu wiodących ośrodków naukowych w Polsce oraz w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju w obszarze nauki.

 

W drugiej części sympozjum o badaniach finansowanych przez NCN wypowiedzą się laureaci konkursów NCN. Dr Magdalena Kulma (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN) wygłosi prezentację "Rozszyfrowywanie lizeniny, czyli co kryją w sobie toksyny", dr hab. Jakub Szlachetko (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego) opowie o odnawialnej energii i absorpcji światła w nanomateriałach, a dr Marta Woźniak (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN) przedstawi zagadnienie badania tkanin średniowiecznej Nubii.

 

Tak jak w poprzednich latach uczestnicy Dni NCN będą mogli skorzystać z oferty szkoleniowej Centrum. Warsztaty dla pracowników administracyjnych jednostek naukowych, zaangażowanych w obsługę administracyjną projektów finansowanych przez NCN, potrwają dwa dni. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, jak prawidłowo przygotować wniosek od strony formalnej, a także poznają zagadnienia związane z obsługą projektu przyjętego do realizacji, aż do etapu rozliczenia i zamknięcia prac. Poruszony zostanie również temat kontroli realizacji projektu w jednostce.

 

Dwudniowe warsztaty dla wnioskodawców są przeznaczone dla naukowców, którzy nie kierują i dotąd nie kierowali projektem badawczym finansowanym przez MNiSW, KBN lub NCN. Tematyka warsztatów obejmie zasady pisania wniosków o finansowanie projektów badawczych, kwestię rzetelności badań naukowych, przygotowanie merytorycznej części wniosku i kosztorysów, ocenę wniosków w systemie peer review oraz analizę dokumentów konkursowych i wymagań formalnych. Uczestnicy będą mogli wypróbować nabytą wiedzę podczas samodzielnej pracy nad elementami wniosku o finansowanie.

 

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Narodowego Centrum Nauki. Udział w warsztatach dla wnioskodawców i pracowników administracyjnych wymaga wcześniejszej rejestracji. Na sympozjum wstęp jest wolny.

 

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

 

Szczegółowy program Dni NCN można znaleźć na stronie:

http://www.ncn.gov.pl/o-ncn/dni-ncn

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Tagi: ncn , dni ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->