Strona główna Aktualności
Uczelnie

Veolia Energia Łódź partnerem Politechniki Łódzkiej

21.04.2017 Uczelnie

Kampus Politechniki Łódzkiej pomiędzy ul. Wólczańską i al. Politechniki w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 20.04.2016

Dostawca ciepła systemowego Veolia Energia Łódź i Politechnika Łódzka podpisały w piątek umowę o partnerstwie. Współpraca dotyczy m.in. projektów naukowo-badawczych i rozwoju kształcenia studentów uczelni zgodnie z potrzebami firmy.

Rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka zwraca uwagę, że szkoły wyższe coraz częściej potrzebują ścisłej współpracy z biznesem. Firmy korzystają z badań prowadzonych na uczelniach, czego przykładem jest np. wdrażanie pomysłów i rozwiązań zaproponowanych w pracach dyplomowych, magisterskich i inżynierskich, które odpowiadają na konkretne problemy przemysłu.

 

"Korzyści wynikające z takich projektów są obopólne – przedsiębiorstwa korzystają z kapitału intelektualnego i nowoczesnej myśli technologicznej, a studenci zyskują cenne doświadczenie w kontakcie z pracodawcą" - mówi.

 

Jak wyjaśniła rzeczniczka, podpisanie piątkowej umowy o partnerstwie nie tylko łączy w jednym dokumencie dotychczasowe formy współpracy uczelni z firmą Veolia Energia Łódź, ale również rozszerza o inne.

 

Współpraca między Politechniką Łódzką a firmą Veolia Energia Łódź dotyczy zarówno projektów naukowo-badawczych, związanych z energetycznym profilem działalności Veolii i rozwojem kształcenia studentów uczelni zgodnie z potrzebami firmy, jak i projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego i efektywnością energetyczną.

 

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak przypomina, że na uczelni studiuje obecnie prawie 18 tys. studentów. Jak mówi, Politechnika Łódzka kształci kadry dla przemysłu, uwzględniając w przygotowaniu programów studiów ważny głos partnerów biznesowych – przyszłych pracodawców studentów, takich jak np. Veolia. Na uczelni prowadzone są np. zajęcia "Spalanie i konwencjonalne źródła energii" na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Prowadzone są działania o charakterze edukacyjnym, takie jak np. "Biomasa problemów naukowych".

 

"Ich celem jest popularyzacja zagadnień związanych z energetyką odnawialną, praktycznymi mechanizmami rządzącymi procesami gromadzenia i przetwarzania energii pozyskiwanej właśnie z odnawialnych źródeł" – mówi rektor.

 

Jak wyjaśniają władze firmy, polityka prowadzona przez Veolię Energię Łódź jest w wielu "obszarach zbieżna ze strategią uczelni". Firma wspólnie z uczelnią analizuje kierunki studiów pod kątem dostosowania bloków tematycznych i przedmiotów do zakresu działalności sektora energetycznego w Łodzi i organizuje praktyki studenckie na terenie łódzkich elektrociepłowni.

 

Obie strony współpracują także przy organizacji przedsięwzięć konferencyjnych, seminariów czy szkoleń o charakterze edukacyjnym.

 

"Dążenia uczelni i Veolii Energii Łódź do zapewnienia zrównoważonego rozwoju poprzez m.in. projekty związane z odnawialnymi źródłami energii są kolejną płaszczyzną do współpracy. Doświadczenie Veolii w tym obszarze jest wsparciem dla Politechniki Łódzkiej m.in. przy projektach geotermalnych. Prowadzimy również współpracę w zakresie doradztwa związanego z efektywnością energetyczną i przygotowaniem dokumentacji dotyczącej audytów energetycznych" - wylicza dyrektor ds. rozwoju firmy Sławomir Jankowski.

 

Rzeczniczka zwraca uwagę, że ważnym obszarem współpracy są również patronaty Veolii Energii Łódź dla projektów ekologicznych realizowanych przez koła naukowe na Politechnice Łódzkiej. Można tutaj wymienić projekty budowy innowacyjnej turbiny wiatrowej oraz pojazdu – rekordzisty kraju – przejeżdżającego 837 km na 1 litrze paliwa.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

jaw/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi