Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
21.04.2017 aktualizacja 21.04.2017

Veolia Energia Łódź partnerem Politechniki Łódzkiej

Dostawca ciepła systemowego Veolia Energia Łódź i Politechnika Łódzka podpisały w piątek umowę o partnerstwie. Współpraca dotyczy m.in. projektów naukowo-badawczych i rozwoju kształcenia studentów uczelni zgodnie z potrzebami firmy.

Rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka zwraca uwagę, że szkoły wyższe coraz częściej potrzebują ścisłej współpracy z biznesem. Firmy korzystają z badań prowadzonych na uczelniach, czego przykładem jest np. wdrażanie pomysłów i rozwiązań zaproponowanych w pracach dyplomowych, magisterskich i inżynierskich, które odpowiadają na konkretne problemy przemysłu.

"Korzyści wynikające z takich projektów są obopólne – przedsiębiorstwa korzystają z kapitału intelektualnego i nowoczesnej myśli technologicznej, a studenci zyskują cenne doświadczenie w kontakcie z pracodawcą" - mówi.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, podpisanie piątkowej umowy o partnerstwie nie tylko łączy w jednym dokumencie dotychczasowe formy współpracy uczelni z firmą Veolia Energia Łódź, ale również rozszerza o inne.

Współpraca między Politechniką Łódzką a firmą Veolia Energia Łódź dotyczy zarówno projektów naukowo-badawczych, związanych z energetycznym profilem działalności Veolii i rozwojem kształcenia studentów uczelni zgodnie z potrzebami firmy, jak i projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego i efektywnością energetyczną.

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak przypomina, że na uczelni studiuje obecnie prawie 18 tys. studentów. Jak mówi, Politechnika Łódzka kształci kadry dla przemysłu, uwzględniając w przygotowaniu programów studiów ważny głos partnerów biznesowych – przyszłych pracodawców studentów, takich jak np. Veolia. Na uczelni prowadzone są np. zajęcia "Spalanie i konwencjonalne źródła energii" na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Prowadzone są działania o charakterze edukacyjnym, takie jak np. "Biomasa problemów naukowych".

"Ich celem jest popularyzacja zagadnień związanych z energetyką odnawialną, praktycznymi mechanizmami rządzącymi procesami gromadzenia i przetwarzania energii pozyskiwanej właśnie z odnawialnych źródeł" – mówi rektor.

Jak wyjaśniają władze firmy, polityka prowadzona przez Veolię Energię Łódź jest w wielu "obszarach zbieżna ze strategią uczelni". Firma wspólnie z uczelnią analizuje kierunki studiów pod kątem dostosowania bloków tematycznych i przedmiotów do zakresu działalności sektora energetycznego w Łodzi i organizuje praktyki studenckie na terenie łódzkich elektrociepłowni.

Obie strony współpracują także przy organizacji przedsięwzięć konferencyjnych, seminariów czy szkoleń o charakterze edukacyjnym.

"Dążenia uczelni i Veolii Energii Łódź do zapewnienia zrównoważonego rozwoju poprzez m.in. projekty związane z odnawialnymi źródłami energii są kolejną płaszczyzną do współpracy. Doświadczenie Veolii w tym obszarze jest wsparciem dla Politechniki Łódzkiej m.in. przy projektach geotermalnych. Prowadzimy również współpracę w zakresie doradztwa związanego z efektywnością energetyczną i przygotowaniem dokumentacji dotyczącej audytów energetycznych" - wylicza dyrektor ds. rozwoju firmy Sławomir Jankowski.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że ważnym obszarem współpracy są również patronaty Veolii Energii Łódź dla projektów ekologicznych realizowanych przez koła naukowe na Politechnice Łódzkiej. Można tutaj wymienić projekty budowy innowacyjnej turbiny wiatrowej oraz pojazdu – rekordzisty kraju – przejeżdżającego 837 km na 1 litrze paliwa.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024