Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
25.04.2017 aktualizacja 25.04.2017

Senacka komisja za przyjęciem doktoratów wdrożeniowych

Utworzenie programu, na którym skorzystają doktoranci zajmujący się pracą wdrożeniową, przewiduje nowela ustawy, której przyjęcie bez poprawek rekomendowała we wtorek senacka komisja. W ustawie znalazł się też nowy tryb powoływania szefa Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych.

Przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowelizacją ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw zajmowała się we wtorek senacka komisja nauki, edukacji i sportu. Rekomendowała ona przyjęcie noweli bez poprawek.

"Intencją ustawy jest to, aby współpraca między środowiskiem akademickim a środowiskiem społeczno-gospodarczym była bliższa i ściślejsza" - mówił podczas posiedzenia senackiej komisji nauki, edukacji i sportu wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

Jak wyjaśnił, nowelizacja zakłada ustanowienie programu "Doktorat wdrożeniowy". Ma on ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym. Uczestnik programu dostawałby stypendium na realizację doktoratu w systemie dualnym. Oznacza to, że będzie pracował nad rozprawą doktorską w jednostce naukowej (na uczelni lub w instytucie naukowo-badawczym z wysoką kategorią naukową: A lub A+), a jednocześnie będzie zatrudniony w podmiocie z otoczenia społeczno-gospodarczego. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

Środki finansowe w ramach programu mają być przyznawane w drodze corocznego konkursu. Dzięki nim finansowane byłoby nie tylko stypendium, ale i dofinansowywane byłyby koszty wykorzystania infrastruktury badawczej, aby prowadzić badania w ramach doktoratu.

Podczas prac legislacyjnych w Senacie kontrowersje wzbudzał zapis o nowym trybie powoływania przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych (CK). Zgodnie z zapisami zawartymi w nowelizacji szefa CK będzie powoływał - z grona jej członków - prezes Rady Ministrów. Dotychczas rola premiera w wyborze przewodniczącego była mniejsza: szef rządu wybierał przewodniczącego CK spośród dwójki kandydatów wytypowanych przez samą CK z grona jej członków.

"Zmiana budzi sprzeciw mój i myślę znacznej części środowiska. Obecnie premier przejmuje całkowicie rolę mianującego spośród całego grona (Centralnej Komisji - PAP). Nie można się zgodzić z utratą autonomii przez CK, która jest jednak pewnym +kwiatem środowiska naukowego+" - mówił we wtorek podczas posiedzenia senackiej komisji nauki, edukacji i sportu senator Piotr Wach z PO.

Senator PO zgłosił więc też propozycję poprawek, zgodnie z którymi premier mógłby m.in. wybierać przewodniczącego CK z grona trzech a nie dwóch kandydatów przedstawionych przez CK.

Takiej propozycji sprzeciwił się jednak resort nauki. "Zarzutów do funkcjonowania Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w ostatnim okresie pojawiało się bardzo wiele i wychodziły one ze środowiska akademickiego. W obecnym kształcie prerogatywy prezesa Rady Ministrów, który nadzoruje CK, są w bardzo istotny sposób ograniczone. Centralna Komisja, która liczy sobie 228 członków wybieranych demokratycznie przez środowisko akademickie wskazuje tylko dwóch kandydatów do wyboru prezesowi rady ministrów. Stawia to premiera w sytuacji mocno niekomfortowej" - argumentował podczas posiedzenia komisji wiceminister Szumowski.

Ostatecznie komisja rekomendowała przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024