Strona główna Aktualności

Copernicus Festival - bogactwo emocji w Krakowie

10.05.2017 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki, Festiwale nauki

Fot. Fotolia

Czy opozycja "rozum - emocje" jest zasadna? Jak wyglądałyby społeczności złożone z istot pozbawionych emocji? Czy sztuka wyraża stany emocjonalne czy jest przejawem działania rozumu? Czy zwierzęta odczuwają emocje tak samo jak ludzie? Odpowiedź m.in. na takie pytania dotyczące roli emocji w kulturze i nauce udzieli czwarta edycja krakowskiego Copernicus Festival.

Tematem przewodnim czwartej edycji Copernicus Festival będą emocje. Odbędzie się ona między 23 a 28 maja w Krakowie.

 

"Rolę i miejsce emocji w kulturze przez wiele wieków lekceważono, przeciwstawiając je rozumowi. Twierdzono, że to emocje są odpowiedzialne za rozmaite przejawy irracjonalności, stojące na drodze prawdziwego postępu. W drugiej połowie ubiegłego wieku poglądy te przewartościowano: badania psychologów, neurobiologów, kognitywistów i filozofów ukazały fundamentalną naturę ludzkiej emocjonalności (...) To właśnie mechanizmy emocjonalne pozwalają nam na odpowiednie - racjonalne - dostosowanie się do środowiska, w którym przyszło nam żyć" - piszą organizatorzy Copernicus Festival w zapowiedzi wydarzenia.

 

Na towarzyszące festiwalowi otwarte wykłady i debaty zaproszono naukowców, filozofów i artystów. W środę 24 maja neurobiolodzy Hanna i Antonio Damasio opowiedzą o "rewolucji afektywnej" w psychologii. Po wykładzie odbędzie się debata z ich udziałem poświęcona relacji między rozumem i emocjami.

 

W czwartek 25 maja psycholog rozwojowa z Uniwersytetu Yale, Karen Wynn przybliży słuchaczom zagadnienie emocji społecznych. W piątek 26 maja wykład wygłosi Paul Bloom, psycholog i popularyzator nauki, zaś planowaną po tym wystąpieniu dyskusję przygotuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Na sobotę 27 maja zaplanowano spotkanie z Markiem Miodownikiem, materiałoznawcą i autorem poczytnych książek popularnonaukowych. Debata w tym dniu poświęcona będzie emocjom w literaturze, a udział w niej wezmą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski.

 

W ostatnim dniu Festiwalu, w niedzielę 28 maja na wykład zaprasza fizyk prof. Krzysztof Meissner, który wraz z ks. Michałem Hellerem weźmie udział w debacie poświęconej roli emocji w nauce.

 

Wszystkie wykłady będą rozpoczynały się o godz. 19.00, a początek następujących po nich debat zaplanowano na godz. 20.30.

 

Podczas festiwalu odbędzie się ponadto kilkadziesiąt innych spotkań. Na Copernicus Festival składać się będzie kilka pasm. Pasmo "Śniadania mistrzów" to spotkania z naukowcami i ludźmi kultury, podczas których w mniej formalnej atmosferze będzie można zadać pytania o ich pracę i pasje, a przede wszystkim o to, jaką rolę w ich życiu zawodowym odgrywają emocje. Gośćmi tegorocznego festiwalu będą: Andrzej Białas, Janina Ochojska, Anna Dymna oraz Andrzej i Fryderyk Zollowie.

 

W ramach pasma "Perceptio" odbędzie się seria spotkań ukazująca rolę emocji - analizowaną z perspektywy nauki - w rozmaitych dziedzinach kultury: literaturze, muzyce, sporcie, polityce i sztukach wizualnych.

 

Z kolei pasmo "Inventio" poświęcone będzie ukazaniu związków między emocjami a technologią. Interaktywna wystawa i specjalistyczne wykłady mają pokazać, że technologia nie tylko potrafi budzić emocje, ale także wykorzystywać wiedzę o ludzkich mechanizmach emocjonalnych po to choćby, by łatwiej nam było korzystać z osiągnięć współczesnej techniki.

 

Strach, Zdziwienie, Melancholia, Pogarda i Zazdrość - to hasła towarzyszące pięciu nocnym projekcjom w wieczornym "Paśmie filmowym" festiwalu. W każdy wieczór, obok projekcji filmu odbędzie się dyskusja z udziałem specjalistów poświęcona tytułowym emocjom.

 

Pomyślano też o licealistach i uczniach oraz dzieciach. Im proponowane są spotkania "Lekcje czytania" i "Nauka czytania". Te pierwsze przeznaczone są dla licealistów, którzy zyskają okazję do rozmów o książkach popularnonaukowych z ich autorami lub tłumaczami. Natomiast "Nauka czytania" to prowadzone przez młodych naukowców zajęcia dla dzieci poświęcone tropieniu wątków filozoficznych i naukowych w znanych bajkach.

 

Program Copernicus Festival 2017 wzbogacony zostanie o dwa koncerty: Ensamble Mandel - muzyków węgierskich, którzy wystąpią wraz ze Sławomirem Zubrzyckim, oraz imprezę disco, podczas której DJ’em będzie Bartosz „FISZ” Waglewski.

 

Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć też będzie twórczość jednego z największych grafików dwudziestego wieku, Jerzego Panka. Grafiki Panka - szczególnie te przedstawiające twarze - obecne będą w formie wielkoformatowych tablic na wszystkich niemal wydarzeniach festiwalowych oraz w przestrzeni publicznej Krakowa.

 

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. Organizatorami festiwalu są: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński.

 

Wykłady i debaty odbędą się w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie; Al. 3 Maja 1. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji i program wydarzeń są dostępne na stronie: www.copernicusfestival.com

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi