Strona główna Aktualności
Uczelnie

Setka młodych i zdolnych badaczy otrzyma stypendia od FNP

10.05.2017 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Najzdolniejsi młodzi naukowcy z całej Polski otrzymają roczne stypendia wynoszące 28 tys. zł. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła listę stu laureatów stypendium Start. Uroczystość wręczenia dyplomów odbędzie się 27 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

FNP przyzna w tym roku stypendium Start już po raz dwudziesty piąty. Łączna kwota, jaką fundacja przeznaczy na ten cel w 2017 r., wynosi blisko 3 mln złotych. W tym roku otrzyma je 100 młodych badaczy. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł.

 

Stypendium Start jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest to jednocześnie najdłużej realizowany program tej organizacji. Łącznie z tegorocznymi laureatami fundacja wsparła już ponad 2,8 tys. osób.

 

Jak poinformowała FNP w komunikacie prasowym, do konkursu zgłoszono w tym roku ponad 1,1 tys. wniosków. Dziedzinami najczęściej reprezentowanymi przez laureatów są nauki chemiczne i biologiczne (po 15 stypendystów) i nauki fizyczne (9 stypendystów). Średni wiek tegorocznych laureatów wynosi 28 lat, a 48 proc. nagrodzonych posiada stopień doktora.

 

Laureaci mogą przeznaczyć stypendia na dowolny cel. Zamierzeniem FNP jest: wsparcie finansowe młodych naukowców "w trudnych początkach kariery badawczej" oraz umożliwienie im pełnego poświęcenia się nauce".

 

W tym roku FNP przyznała wyróżnienia dla kandydatów, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu. Głównym kryterium była wyjątkowo wysoka jakość dorobku naukowego kandydata. Otrzymali je Michał Jachura z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Mateusz Konczal z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Joanna Kułaga–Przymus z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich stypendia zostaną podwyższone do 36 tys. zł ze środków uzyskanych przez FNP z wpłat 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

W ramach programu START przyznawane jest też Stypendium im. Barbary Skargi. Otrzymują je osoby, których badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Tegoroczną laureatką jest dr Hanna Wojewódka z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Będzie ona otrzymywała stypendium podwyższone do 36 tys. zł.

 

Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do 2017 r. włącznie FNP przyznała ponad 3,4 tys. stypendiów na kwotę 75,5 mln zł. O stypendium mogą ubiegać się młodzi naukowcy do 30 r.ż. (lub starsi, jeżeli korzystają z regulaminowych możliwości przedłużenia). Dorobek kandydatów jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi