Strona główna Aktualności
Uczelnie

Dardziński: w konsultacjach 2. ustawy o innowacyjności nie spodziewamy się nowych pomysłów

12.05.2017 Uczelnie, Innowacje

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Fot. PAP Rafał Guz 25.01.2017

W rozpoczętych właśnie konsultacjach społecznych dot. drugiej ustawy o innowacyjności nie spodziewamy się już nowych pomysłów, a jedynie oceny środowiska ws. dotychczas zgłaszanych propozycji, które zawarto w projekcie – powiedział w czwartek wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Wiceminister wziął udział w debacie na temat innowacyjności, która odbyła się w ramach trwającego w Katowicach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Jak powiedział PAP Dardziński, konsultacje społeczne ws. tzw. drugiej ustawy o innowacyjności (czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej) właśnie się rozpoczęły i potrwają do końca maja. Projekt ustawy m.in. zakłada możliwość odliczenia 100 proc. kosztów przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz rozszerza katalog kosztów kwalifikowanych.

 

Jak wskazał wiceminister, ustawa jest efektem już przeprowadzonych "bardzo szeroko" konsultacji, których wyniki wydano w "Białej księdze innowacji". "Staraliśmy się przygotowywać projekt, w którym uwzględniamy to, co nam środowisko - zarówno przedsiębiorców, naukowców czy inwestorów - mówi, że powinno być zlikwidowane, bo tworzy bariery w procesach innowacyjnych. Tak że w procesie konsultacyjnym nie oczekujemy już nowych pomysłów czy propozycji, tylko tego, że teraz te wszystkie środowiska przyglądną się dokładnie, czy we właściwy sposób zapisaliśmy (ich propozycje – PAP) i zaproponowaliśmy właściwe rozwiązania, likwidujące te potencjalne bariery lub tworzące zachętę, żeby taką działalność innowacyjną prowadzić" – powiedział Dardziński.

 

Wyraził także przekonanie, że uwagi będą licznie do ministerstwa spływały, ponieważ jest to "ważna rzecz i ważny temat". "Ale podejrzewam, że to będą raczej uwagi, które będą zwracały nam uwagę na kwestie techniczne, drobne, a nie uwagi, co do zasady ustawy" – podkreślił wiceminister. Dodał, że zwykle z resortem nauki w tego typu konsultacjach aktywnie bierze udział kilkadziesiąt podmiotów.

 

Dardziński przypomniał, że tzw. druga ustawa o innowacyjności przede wszystkim tworzy "bardzo korzystne" warunki dla przedsiębiorców, którzy inwestują w badania i rozwój.

 

Jednym z instrumentów, jaki mogą wykorzystać ci przedsiębiorcy, są ulgi podatkowe. W projekcie chodzi bowiem o zwiększenie wysokości ulgi podatkowej do 100 proc. na działalność B+R i 150 proc. dla Centrów Badawczo-Rozwojowych (CBR). "To taki mechanizm, że im więcej inwestuję w prace, w których udział biorą naukowcy i których efektem jest powstanie nowych technologii, tym niższe podatki będą płacił, odpisując sobie właściwe koszty kwalifikowane" – tłumaczył Dardziński.

 

Kolejną zmianą jest rozszerzenie katalogu tych kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R. Oznacza to – mówił wiceminister – że będzie można odliczyć więcej rzeczy wykorzystywanych w trakcie procesu badawczego. "Będzie można odliczyć nie tylko koszt pracy naukowca, ale także np. instrumentów, których on w czasie pracy używa" – dodał.

 

Wśród proponowanych w projekcie ustawy zmian wymienić ponadto można wydłużenie do 2023 r. wyłączenia tzw. podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych i spółek komandytowo-akcyjnych, zaangażowanych w działalność B+R; rozszerzenie możliwości uzyskania statusu CBR przy niższym pułapie przychodów (2,5-5 mln zł), ale przy wyższym wymaganym procencie przychodów ze sprzedaży wyników B+R (70 proc.); obniżenie kosztów związanych z uzyskaniem ochrony patentowej dla akademickich inkubatorów przedsiębiorczości i uczelni, a także zmianę ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

 

W ocenie wiceministra nauki ta ustawa będzie zastrzykiem dla polskiej innowacyjności. Zastrzegł jednak, że sama ustawa, a co za tym idzie, zniesienie pewnych barier prawnych, nie mogą zagwarantować sukcesu. "Kluczem są ludzie, czyli naukowcy, którzy będą zdolni do współpracy z biznesem, przedsiębiorcy, którzy będą chcieli tworzyć nowe, ryzykowne przedsięwzięcia i inwestorzy, którzy będą mieli kompetencje w tym, żeby umieć oceniać, jaki jest potencjał tych wszystkich przedsięwzięć" – podkreślił Dardziński.

 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, by ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2018 r.

 

Wcześniejsza, pierwsza ustawa o innowacyjności weszła w życie na przełomie 2016 i 2017 r. Dzięki zmianie przepisów m.in. osoby, które wnoszą do spółki własność intelektualną, nie muszą płacić od niej podatku dochodowego; firmy natomiast mogą odliczać od podatku większe niż dotąd koszty na badania i rozwój. Pojawiła się też możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

 

Trzydniowy Europejski Kongres Gospodarczy potrwa do piątku. Jego kluczowym tematem są bieżące wyzwania gospodarcze dla Polski i Europy oraz ich wpływ na funkcjonowanie biznesu. (PAP)

 

akp/ je/

Tagi: mnisw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi