Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ponad 463 mln zł dla naukowców od NCN

16.05.2017 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki po raz dwunasty rozstrzygnęło konkursy OPUS, PRELUDIUM i SONATA, a po raz trzeci – międzynarodowy konkurs POLONEZ. Naukowcom prowadzącym badania podstawowe w ramach czterech konkursów przyznano ponad 463 mln zł.

OPUS, PRELUDIUM i SONATA to najpopularniejsze konkursy Narodowego Centrum Nauki, agencji finansującej badania podstawowe. W maju konkursy te rozstrzygnięto po raz dwunasty, przyznając polskim naukowcom niemal 435 mln zł. NCN ogłosił również wyniki konkursu POLONEZ 3, w którym finansowanie przyznawane jest naukowcom przyjeżdżającym do Polski z zagranicy. W trzeciej edycji zwycięskie projekty otrzymają łącznie 28 mln zł.

 

We wszystkich czterech konkursach zgłoszono łącznie prawie 4220 projektów, z czego do finansowania skierowano 1042 projekty. W konkursach OPUS, PRELUDIUM i SONATA współczynnik sukcesu wyniósł 26 proc. Znacznie trudniej było uzyskać pozytywny wynik w konkursie POLONEZ – tam finansowanie otrzymało 10 proc. zgłoszonych projektów.

 

"Wskaźnik sukcesu w naszych trzech najpopularniejszych konkursach wzrósł o dwa punkty procentowe w porównaniu z dziesiątą edycją, której wyniki ogłaszaliśmy dokładnie rok temu – tłumaczy dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki. – Obecnie w większości konkursów wskaźnik sukcesu oscyluje wokół 30 proc. To korzystna proporcja, umożliwiająca z jednej strony docenienie wielu projektów, a z drugiej – zachowanie konkurencyjności całego systemu".

 

W konkursie OPUS 12 startować mógł każdy naukowiec, niezależnie od stażu i stopnia naukowego. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 409 projektów, których autorzy otrzymają łącznie 304 mln zł.

 

Wśród nagrodzonych badaczy znalazł się między innym dr hab. Przemysław Bąbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowski psycholog będzie kontynuował swoje badania nad doświadczeniem bólu w ramach projektu „Społeczny kontekst bólu. Wpływ informacji społecznych dotyczących bólu na doświadczenie i pamięć bólu”, na który otrzymał ponad 884 tys. zł.

 

PRELUDIUM 12 było skierowane do osób rozpoczynających karierę naukową, które nie posiadają stopnia naukowego doktora. Tym razem finansowanie w wysokości 39 mln zł otrzymają 372 projekty.

 

W ramach konkursu PRELUDIUM zostaną zrealizowane między innymi badania Aleksandry Hernik z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, poświęcone przyczynom i przebiegowi zaburzeń hematologicznych, które towarzyszą chorobom tarczycy. Projektowi przyznano finansowanie w wysokości 149 tys. zł.

 

SONATA 12 to natomiast konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Program ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego. W konkursie do finansowania wybrano 224 wnioski. Budżet konkursu wyniesie 91 mln zł.

 

Jednym z nagrodzonych naukowców jest dr Andrzej Siódmok z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. W ramach projektu „Kolorowa precyzja dla Wielkiego Zderzacza Hadronów” będzie on pracować nad udoskonaleniem metod pomiarowych przez rozwój generatorów przypadków Monte Carlo, czyli swego rodzaju „wirtualnych zderzaczy hadronów”. Na swoje badania dr Siódmok otrzyma 136 tys. zł.

 

POLONEZ 3 należy do grupy konkursów NCN nakierowanych na wzmocnienie współpracy między polskimi i zagranicznymi instytucjami naukowymi. Program umożliwia przyjazd zagranicznych uczonych na staże badawcze do Polski. Do sfinansowania skierowano 37 wniosków na łączną kwotę 28 mln zł.

 

Do grona badaczy przyjeżdżających do naszego kraju należy m.in. dr Asiya Bulatova, która swój staż odbędzie na Uniwersytecie Warszawskim. Na projekt „Science of the Self: Human Agency in Formalist Theories of Literature and Biomedical Research, 1917-1925” badaczka otrzymała 590 tys. zł.

 

Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach OPUS 12, PRELUDIUM 12, SONATA 12 i POLONEZ 3 można sprawdzić na stronie Narodowego Centrum Nauki (http://ncn.gov.pl).

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi