Strona główna Aktualności

Firma FindAir z Krakowa najlepszym startupem konferencji InfoShare 2017 w Gdańsku

19.05.2017 Innowacje

Fot. Fotolia

Firma FindAir z Krakowa wygrała konkurs na najlepszy startup podczas konferencji InfoShare 2017 w Gdańsku. Wyniki infoShare Startup Contest ogłoszono w czwartek. Spółka tworzy inteligentne rozwiązania dla astmatyków, pozwalające, przy wykorzystaniu aplikacji na telefon, monitorować chorobę.

W nagrodę FindAir otrzymała 20 tys. euro ufundowane przez prezydenta miasta Gdańska.

 

Jeden ze wspólników zwycięskiej firmy Tomasz Mikosz powiedział PAP, że spółka prawdopodobnie pod koniec roku wprowadzi do sprzedaży specjalną nakładkę, w kształcie małego korka, który umieszczać się będzie na tradycyjny inhalator.

 

„Nakładka wyposażona jest w moduły inteligentne i elektroniczne sensory. Przy każdym użyciu inhalatora będzie ona zbierać wiele informacji, np. w jakich warunkach pogodowych – m.in. temperatura, wilgotność powietrza - był zażywany lek, a także dane o miejscowych alergenach i stopniu zanieczyszczenia powietrza” – wyjaśnił Mikosz.

 

Następnie, dane z nakładki osoba chora na astmę będzie mogła przenieść za pomocą bluetooth na smartfona.

 

„Na smartfonie opracowana przez nas aplikacja na podstawie różnych algorytmów i sztucznej inteligencji podda analizie dane z nakładki z inhalatora. Dzięki temu będzie można zidentyfikować, co jest głównym czynnikiem wywołującym objawy astmy u chorego” – podkreślił Mikosz.

 

Dodał, że nakładkę przetestowano już na 40 pacjentach z całej Polski. Firma FindAir przygotowuje się teraz do procesu produkcyjnego. Produkt ma być dostępny w sprzedaży z końcem roku. Wstępnie, jego cena szacowana jest na ok. 150-200 zł.

 

Krakowska firma pracuje również nad produkcją własnego inhalatora, który także będzie wyposażony w podobne funkcje jak nakładka.

 

W tym roku, do czwartej edycji konkursu infoShare Startup Contest, organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Fundację infoShare, zgłosiło się ponad 150 firm z wielu europejskich krajów, a także tak odległych państw jak np. Indie czy Tanzania.

 

Firma FindAir wygrała też, organizowany podczas infoShare 2017, konkurs na najlepszy startup medyczny. Innowatorzy z Krakowa otrzymali 17,5 tys. euro.

 

W trwającej od środy w Gdańsku konferencji infoShare uczestniczy ok. 6 tys. osób. Spotkanie adresowane jest głównie do osób zainteresowanych nowymi technologiami informatycznymi. Impreza zakończy się w piątek.(PAP)

 

rop/ dym/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi