Prawie 900 naukowych atrakcji Bydgoskiego Festiwalu Nauki

Prawie 900 wydarzeń, przygotowanych przez pięć uczelni, znalazło się w programie Bydgoskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się w środę 24 maja i potrwa do soboty. Większość festiwalowych spotkań odbędzie się w Bydgoszczy, a część również w Inowrocławiu i Chojnicach.

Organizatorami festiwalu są Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernia i Bydgoska Szkoła Wyższa. W przygotowanie wydarzeń włączyły się różne instytucje kultury, policja, straż pożarna, szkoły, stowarzyszenia, fundacje i firmy.

Program festiwalu, przebiegającego pod hasłem "Złap bakcyla nauki", podzielono na siedem ścieżek tematycznych: artystyczną, humanistyczną, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczą, społeczną i techniczną. Większość festiwalowych imprez odbędzie się w Bydgoszczy, ale część również w Inowrocławiu (Kujawsko-Pomorskie) i Chojnicach (Pomorskie)

Festiwal zostanie uroczyście zainaugurowany w auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W czasie gali wykład "O czym śpiewają białka" wygłosi prof. Karol Kacprzak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, spektakularne eksperymenty naukowe zaprezentuje Młyn Wiedzy w Toruniu, wystąpi również finalista "The Voice of Poland" Tobiasz Staniszewski.

Jednak już od pierwszego dnia festiwalu zainteresowani będą mogli uczestniczyć w wykładach, pokazach, warsztatach, koncertach. Będą mogli również zwiedzać różnych obiekty w ramach poszczególnych ścieżek tematycznych.

Program przygotowano tak, aby uczestnicy w każdym wieku znaleźli dla siebie coś atrakcyjnego. Będą mogli zobaczyć nie tylko fascynujące eksperymenty naukowe, ale też zdobyć ciekawe informacje, na przykład o zdrowiu i żywieniu, zajrzeć za kulisy teatru czy obejrzeć salę operacyjną w szpitalu.

Zwieńczeniem festiwalu w sobotę będzie wielogodzinny piknik naukowo-rodzinny na Wyspie Młyńskiej w centrum Bydgoszczy. Atrakcje zaprezentują uczelnie zaangażowane w organizację festiwalu, a także zaproszeni goście m.in. z Muzeum Okręgowego i Teatru Polskiego i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Zanim powstał Bydgoski Festiwal Nauki w latach 2002-2009 w Bydgoszczy odbywały się Dni Nauki, organizowane przez jedną uczelnię - Akademię Bydgoską, przekształconą w 2005 r. w Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Pod obecną nazwą impreza odbywa się od 2010 r., kiedy do UKW dołączyły Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy i Wyższa Szkoła Gospodarki. Przed trzema laty grono organizatorów poszerzyło się o Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a w 2016 roku o Bydgoską Szkołę Wyższą.

Z każdym rokiem zwiększała się liczba festiwalowych wydarzeń, np. w 2010 r. było ich 357, w 2012 r. - 506, w 2014 r. - 627.

Patronem Bydgoskiego Festiwalu Nauki jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)

rau/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    NAWA otworzyła nabór do programu KATAMARAN

  • 29.05.2023. Rektor Politechniki Koszalińskiej Danuta Zawadzka na wmurowaniu Kamienia Węgielnego pod Centrum Wiedzy Cognitarium Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Dr hab. Danuta Zawadzka ponownie wybrana na rektora Politechniki Koszalińskiej

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera