Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prawie 900 naukowych atrakcji Bydgoskiego Festiwalu Nauki

24.05.2017 Uczelnie, Festiwale nauki

Fot. Fotolia

Prawie 900 wydarzeń, przygotowanych przez pięć uczelni, znalazło się w programie Bydgoskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się w środę 24 maja i potrwa do soboty. Większość festiwalowych spotkań odbędzie się w Bydgoszczy, a część również w Inowrocławiu i Chojnicach.

Organizatorami festiwalu są Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernia i Bydgoska Szkoła Wyższa. W przygotowanie wydarzeń włączyły się różne instytucje kultury, policja, straż pożarna, szkoły, stowarzyszenia, fundacje i firmy.

 

Program festiwalu, przebiegającego pod hasłem "Złap bakcyla nauki", podzielono na siedem ścieżek tematycznych: artystyczną, humanistyczną, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczą, społeczną i techniczną. Większość festiwalowych imprez odbędzie się w Bydgoszczy, ale część również w Inowrocławiu (Kujawsko-Pomorskie) i Chojnicach (Pomorskie)

 

Festiwal zostanie uroczyście zainaugurowany w auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W czasie gali wykład "O czym śpiewają białka" wygłosi prof. Karol Kacprzak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, spektakularne eksperymenty naukowe zaprezentuje Młyn Wiedzy w Toruniu, wystąpi również finalista "The Voice of Poland" Tobiasz Staniszewski.

 

Jednak już od pierwszego dnia festiwalu zainteresowani będą mogli uczestniczyć w wykładach, pokazach, warsztatach, koncertach. Będą mogli również zwiedzać różnych obiekty w ramach poszczególnych ścieżek tematycznych.

 

Program przygotowano tak, aby uczestnicy w każdym wieku znaleźli dla siebie coś atrakcyjnego. Będą mogli zobaczyć nie tylko fascynujące eksperymenty naukowe, ale też zdobyć ciekawe informacje, na przykład o zdrowiu i żywieniu, zajrzeć za kulisy teatru czy obejrzeć salę operacyjną w szpitalu.

 

Zwieńczeniem festiwalu w sobotę będzie wielogodzinny piknik naukowo-rodzinny na Wyspie Młyńskiej w centrum Bydgoszczy. Atrakcje zaprezentują uczelnie zaangażowane w organizację festiwalu, a także zaproszeni goście m.in. z Muzeum Okręgowego i Teatru Polskiego i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

 

Zanim powstał Bydgoski Festiwal Nauki w latach 2002-2009 w Bydgoszczy odbywały się Dni Nauki, organizowane przez jedną uczelnię - Akademię Bydgoską, przekształconą w 2005 r. w Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Pod obecną nazwą impreza odbywa się od 2010 r., kiedy do UKW dołączyły Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy i Wyższa Szkoła Gospodarki. Przed trzema laty grono organizatorów poszerzyło się o Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a w 2016 roku o Bydgoską Szkołę Wyższą.

 

Z każdym rokiem zwiększała się liczba festiwalowych wydarzeń, np. w 2010 r. było ich 357, w 2012 r. - 506, w 2014 r. - 627.

 

Patronem Bydgoskiego Festiwalu Nauki jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)

 

rau/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi