Strona główna Aktualności
Uczelnie

Uniwersytet Śląski zamyka studia śląskie; w zamian otwiera z wiedzy o regionie

25.05.2017 Uczelnie

PAP © 2017 /

Po dwóch latach Uniwersytet Śląski w Katowicach zamyka długo przygotowywane studia śląskie. W zamian uczelnia oferuje podyplomowe studia z wiedzy o regionie, które mają kształcić nauczycieli zajmujących się edukacją regionalną.

Jak przypomniał w środę rzecznik UŚ Jacek Szymik-Kozaczko, interdyscyplinarne studia śląskie zostały uruchomione na Wydziale Filologicznym UŚ w 2015 r. w odpowiedzi na wcześniejsze zapotrzebowanie. Z założenia miał to być elitarny kierunek obejmujący m.in. kwestie społeczne, prawne, kulturalne, geograficzne, geologiczne i historyczne. Zadaniem studiów śląskich jest m.in. przygotowanie absolwentów do pracy w regionalnych instytucjach kultury, samorządowych i pozarządowych. Do uruchomienia tego kierunku uczelnia przygotowywała się kilka lat.

 

Obecnie na studiach stacjonarnych kształcą się cztery osoby, a na studiach niestacjonarnych – 13 osób. Dokończą oni swą edukację (część z nich skończy w tym, a część w przyszłym roku); nie będzie już jednak nowego naboru.

 

"W związku z tym, że de facto od początku obserwowaliśmy zdecydowanie większe zainteresowanie studiami niestacjonarnymi, również u osób już aktywnych zawodowo - a także odpowiadając na sugestie studentów, absolwentów i potencjalnych kandydatów - podjęto decyzję o zamknięciu tego kierunku i zaoferowaniu w zamian studiów podyplomowych z wiedzy o regionie" – powiedział PAP rzecznik.

 

Te dwusemestralne studia podyplomowe mają ruszyć w październiku i są skierowane głównie do nauczycieli, którzy w przyszłości chcieliby zajmować się tematyką regionalną - czy to w ramach przedmiotu z wiedzy o regionie, czy innych np. języka polskiego, historii lub przyrody.

 

Kierownik tego przyszłego kierunku prof. Jolanta Tambor z Wydziału Filologicznego powiedziała PAP, że będą to studia interdyscyplinarne obejmujące wiedzę o cały regionie – nie tylko o historycznym Górnym Śląsku, ale i Żywiecczyźnie, Beskidzie czy ziemi częstochowskiej. Prowadzić je będą naukowcy z różnych wydziałów UŚ.

 

W założeniu program studiów ma obejmować pięć modułów tematycznych: kwestie językowe (obejmujące m.in. problematykę zróżnicowania językowego w regionie); sztukę – literaturę, film i teatr; kwestie historyczno-socjologiczne; historię sztuki oraz dziedzictwo kulturowe (m.in. folklor).

 

"Zależy nam, by zajęcia odbywały się nie tylko na uniwersytecie, ale też w terenie (wówczas będą one miały charakter akademicko-praktyczny) np. w Cieszynie, Muzeum Śląskim, Kopalni Guido lub Koszęcinie (siedziba Zespołu "Śląsk" - PAP). Będą to seminaria prowadzone przez konkretnych ekspertów z danej dziedziny, by potencjalni nauczyciele edukacji regionalnej mogli zobaczyć, jak ciekawie poruszać i przekazywać dane kwestie" – powiedziała prof. Tambor.

 

Decyzja o uruchomieniu tych podyplomowych studiów została już podjęta przez Radę Wydziału Filologicznego UŚ. Na razie nie podano liczby dostępnych miejsc. Jak jednak zauważyła prof. Tambor, w założeniu jedna grupa miałaby liczyć 20-25 osób.

 

Prof. Tambor dodała, że niebawem ma zostać powołana rada naukowa, w skład której wejdą m.in. naukowcy UŚ, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach. Organ ten ma m.in. opracować program tych podyplomowych studiów z wiedzy o regionie.

 

Obecnie Uniwersytet Śląski oferuje naukę na 77 kierunkach i 240 specjalnościach; nowe propozycje mają być znane na przełomie maja i czerwca.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ zan/

Załączniki
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi