Strona główna Aktualności

Gheorghe Zamfir gościem specjalnym Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

25.05.2017 Festiwale nauki

Na zdjęciu Gheorghe Zamfir. Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 27.07.2008

Wirtuoz gry na fletni Pana Gheorghe Zamfir jest gościem specjalnym trwającego w Krakowie 17. Festiwalu Nauki i Sztuki. Pochodzący z Bukaresztu artysta da koncert w piątek w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Zamfir wystąpi w towarzystwie Orkiestry Uniwersytetu Pedagogicznego i chórów akademickich pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego. Jak poinformowali organizatorzy na czwartkowej konferencji prasowej, wszystkie wejściówki na koncert już się rozeszły.

 

Rumuński muzyk (ur. 1941) rozpoczął naukę gry na fletni Pana w wieku 14 lat i przez kolejnych sześć lat uczył się od - jak sam mówił - największych mistrzów tamtych czasów.

 

„Muzyka i ten instrument to dla mnie walka ze złem" - zaznaczył na konferencji prasowej. Przypomniał, że kiedy zaczynał przygodę z muzyką, w Rumunii rodził się system komunistyczny. „Życie, tak jak w innych krajach Europy Wschodniej, było bardzo trudne. Ten instrument mnie uratował" - powiedział Zamfir.

 

Dla wirtuoza fletnia Pana jest wyjątkowym przedmiotem. Według niego instrument ten jest „naturą samą w sobie", a dźwięki, które wydaje, musiały zaistnieć już wtedy, kiedy Bóg tworzył świat. Muzyk zaznaczył, że fletnia Pana, wykonana z bambusa, nie ma „dodatków", np. w postaci metalowych elementów, które budują inne instrumenty.

 

Zamfir zmodernizował styl grania na fletni Pana - zwiększył liczbę piszczałek w instrumencie z 20 do 30. Artysta sprzedał miliony albumów, zdobył ponad 100 złotych i platynowych płyt. Jego grę można usłyszeć w takich filmach jak m.in. „Dawno temu w Ameryce", „Karate Kid", „Kill Bill".

 

Festiwal Nauki i Sztuki potrwa w Krakowie do soboty. W tym czasie na Rynku Głównym stać będą namioty, w których uczelnie krakowskie prezentować będą swoje dokonania. W organizację imprezy zaangażowało się 13 krakowskich uczelni wyższych oraz instytuty Polskiej Akademii Nauk i kuratorium oświaty. Głównym organizatorem 17. festiwalu jest Uniwersytet Pedagogiczny.

 

Na czas festiwalu jego organizatorzy udostępniają też wnętrza swoich budynków, gdzie można oglądać pokazy naukowe. W programie są także wydarzenia artystyczne.

 

Rok temu festiwal przyciągnął ok. 300 tys. uczestników.

 

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. (PAP)

 

bko/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi