Strona główna Aktualności
Uczelnie

Młodzi badacze odebrali stypendia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

28.05.2017 Uczelnie, Granty i stypendia

Zdjęcie laureatów tegorocznej edycji programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, 27 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/ Tomasz Gzell 27.05.2017

Stu młodych badaczy z całej Polski zostało wyróżnionych stypendiami START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Podczas sobotniej uroczystości minister nauki Jarosław Gowin podkreślał, że nauce potrzebne są reformy, "które pozwolą w lepszy sposób wykorzystać, uwolnić energię naukową młodego pokolenia".

Stypendia START przyznawane są najzdolniejszym młodym naukowcom. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, a łączna kwota, jaką fundacja przeznaczyła na stypendia START w 2017 roku, wynosi blisko 3 mln złotych.

 

"Wierzę, że wykorzystacie tę szansę i że pójdziecie śladem wielu waszych poprzedników, którzy teraz są już nie +wybitnymi początkującymi naukowcami+, tylko wybitnymi naukowcami, którzy wytyczają nowe szlaki nauki polskiej, nauki światowej" - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, gratulując stypendystom podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Swoje gratulacje przekazał też w odczytanym liście prezydent Andrzej Duda. „ Wierzę, że dzięki otrzymaniu nagrody będą mogli państwo kontynuować prowadzone prace badawcze i jeszcze pełniej niż dotąd rozwijać swoje zainteresowania” – podkreślił. Zauważył, że "wciąż trzeba się starać, aby poprawiać warunki pracy uczonych", dlatego "misja Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest nadal aktualna".

 

Dziękując FNP za 25-letnią działalność Jarosław Gowin podkreślił, że w dużej mierze właśnie dzięki fundacji powstały w Polsce "wyspy doskonałości naukowej".

 

Minister przypomniał o trwających obecnie pracach nad reformą polskiej nauki. Projektowane zmiany mają sprawić, "żeby ten ogromny potencjał naukowy, który tkwi w młodym pokoleniu polskich badaczy, nie został roztrwoniony, albo żeby nie został zablokowany" - zaznaczył.

 

MNiSW przygotowuje nową ustawę o szkolnictwie wyższym; koncepcje zmian przygotowały trzy konkurencyjne zespoły eksperckie, wyłonione w konkursie; jednocześnie w ośrodkach naukowych w całej Polsce obywa się seria konferencji. "Ta ustawa powstaje nie na biurku ministra, nie na biurku urzędników ministerialnych, tylko w bardzo szerokim dialogu rządu i środowiska naukowego – oraz wewnątrz środowiska naukowego" - podkreślił.

 

Minister przypomniał, że część zmian już się rozpoczęła, jak choćby obowiązujące od stycznia nowe zasady finansowania uczelni, nowy algorytm czy odchodzenie od finansowego premiowania masowości kształcenia - na rzecz wysokiej jakości kształcenia. Dodał, że w dotacji statutowej po raz pierwszy brana jest pod uwagę jakość dorobku naukowego kadry danego wydziału, co sprawiło, że na uczelniach większy nacisk niż na masową dydaktykę - kładzie się na pracę naukową.

 

"Mam świadomość, że bez znaczącego wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe wszystkie reformy - i przede wszystkim ten wasz ogromny potencjał intelektualny - nie zostanie wykorzystany. Ale pieniądze to jedna rzecz, a równolegle do wzrostu nakładów na naukę muszą postępować reformy, które pozwolą w lepszy sposób wykorzystać, uwolnić energię naukową młodego pokolenia" - podkreślił Gowin.

 

Wspominając o zmianach finansowania szkolnictwa wyższego zapowiedział, że po wejściu w życie nowej ustawy "kategorie naukowe, a więc jakość badawcza, będzie miała jeszcze większe znaczenie - dlatego, że chcemy powiązać uprawnienia do nadawania doktoratów i habilitacjii - z kategorią, jaką dana uczelnia (...) - będzie posiadała w określonej dyscyplinie. Nie wydział - tylko dyscyplina" - mówił.

 

Gowin chce też przebudować też dzisiejszy - "dysfunkcjonalny" model kształcenia doktorantów. "Chcemy prowadzić powszechny system stypendialny dla doktorantów, ale temu towarzyszyć musi też zdecydowane podniesienie wymagań jakości doktorantów. Chcemy odejść od wąskich, specjalistycznych studiów doktoranckich na rzecz szerokich interdyscyplinarnych szkół doktorskich, które będą mogły być prowadzone wewnątrz uczelni, albo będą to szkoły międzyuczelniane czy też łączące uczelnie z instytutami badawczymi, bądź instytutami PAN" - mówił.

 

Podczas niedzielnej uroczystości prezes FNP Maciej Żylicz zauważył, że stypendyści START dziesięć lat szybciej uzyskują samodzielność doktora habilitowanego, niż inni polscy naukowcy. Mówił też o znaczeniu mobilności dla rozwoju młodych doktorów: "Musimy wyjechać, (…) zobaczyć, jak gdzie indziej robi się naukę". Uznał, że zaniechanie tej mobilności "jest u nas pewną blokadą psychologiczną”.

 

Swoje stypendia START FNP przyznała po raz 25. Program START, realizowany przez fundację od 1993 r., jest największym w Polsce programem stypendialnym dla młodych naukowców. Roczne indywidualne stypendia w wysokości 28 tys. zł. mają wesprzeć finansowo młodych badaczy przed trzydziestką w początkach kariery naukowej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

 

Trójka laureatów, których osiągnięcia zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu, otrzymała specjalne wyróżnienia. Stypendia Michała Jachury z Uniwersytetu Warszawskiego, Mateusza Konczala z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Joanny Kułagi-Przymus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zostały podwyższone do 36 tys. zł ze środków uzyskanych przez FNP z wpłat 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie podwyższone jest stypendium laureatki Stypendium im. Barbary Skargi, Hanny Wojewódki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

W tym roku o stypendia ubiegało się ponad 1,1 tys. kandydatów. Laureaci wybierani są w drodze kilkuetapowego konkursu, w którym uczeni będący autorytetami w danej dziedzinie nauki oceniają dorobek kandydatów.

 

Średni wiek tegorocznych stypendystów to 28 lat. Najczęściej reprezentowane przez nich dziedziny naukowe to: nauki chemiczne, biologiczne (po 15 stypendystów) oraz nauki fizyczne (9 stypendystów). Najwięcej osób wyróżnionych przez FNP związanych jest z Uniwersytetem Warszawskim (18 stypendystów), Uniwersytetem Jagiellońskim (14 stypendystów) oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (7 stypendystów). Z kolei główne ośrodki akademickie, z których rekrutują się stypendyści FNP to Warszawa (31 osób), Kraków (17 osób), Wrocław, Poznań oraz Gdańsk (po 11 osób).

 

W tegorocznej, 25. edycji konkursu, Fundacja przeznaczyła na stypendia blisko 3 mln zł. Do 2017 r. włącznie FNP przyznała 3436 stypendiów na łączną kwotę 75,5 mln zł.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

flo/ zan/

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas ogłoszenia laureatów tegorocznej edycji programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, 27 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/ Tomasz Gzell 27.05.2017

Prezes zarządu FNP prof. dr hab. Maciej Żylicz podczas ogłoszenia laureatów tegorocznej edycji programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, 27 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/ Tomasz Gzell 27.05.2017

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi