Strona główna Aktualności

Kraków/ Ok. 10 tys. osób uczestniczyło w Copernicus Festival

29.05.2017 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Ok. 10 tys. osób uczestniczyło w atrakcjach czwartego Copernicus Festival w Krakowie – podsumowali w poniedziałek organizatorzy wydarzenia. Poinformowali też, że tematem przewodnim festiwalu w przyszłym roku będzie przypadek.

„Przypadek w nauce jest czymś, co bardzo często się zdarza, i wynika z tego bardzo dużo inspirujących rzeczy" - powiedziała PAP przedstawicielka organizatorów Diana Sałacka. Jak dodała, ważni naukowcy zajmują się przypadkiem, a do Krakowa w przyszłym roku przyjedzie wielu uczonych z zagranicy.

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji były emocje. „Frekwencja dopisała, mamy nadzieję, że w przyszłym roku wydarzenie będzie równie ciekawe i będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem" - mówiła przedstawicielka organizatorów.

 

Copernicus Festival trwał od wtorku do niedzieli. W poniedziałek na Plantach (naprzeciwko Bunkra Sztuki) można jeszcze oglądać wystawę grafika i malarza Jerzego Panka (1918-2001).

 

Podczas festiwalu szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady w Muzeum Narodowym. Prelekcje wygłosili m.in. Antonio i Hanna Damasio (para portugalskich naukowców), Karen Wynn (kanadyjsko-amerykańska psycholog, zajmująca się umysłowością niemowląt i małych dzieci), Marek Miodownik (brytyjski inżynier materiałowy).

 

Ogromnym zainteresowaniem - mówiła Sałacka - cieszyło się sobotnie pasmo „Inventio". Cykl ten był poświęcony najnowszym technologiom i wynalazkom. Zainteresowani w Auditorium Maximum UJ mieli okazję m.in. przetestować wykrywacz kłamstw, poznać programy, które służą do określania emocji na podstawie mimiki twarzy i sposobu mówienia.

 

Festiwal zorganizowali: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, miastem Kraków, Muzeum Narodowym i Teatrem im. J. Słowackiego.

 

Patronem medialnym festiwalu był serwis PAP - Nauka w Polsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bko/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi