Strona główna Aktualności

Kraków/ Ok. 10 tys. osób uczestniczyło w Copernicus Festival

29.05.2017 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Ok. 10 tys. osób uczestniczyło w atrakcjach czwartego Copernicus Festival w Krakowie – podsumowali w poniedziałek organizatorzy wydarzenia. Poinformowali też, że tematem przewodnim festiwalu w przyszłym roku będzie przypadek.

„Przypadek w nauce jest czymś, co bardzo często się zdarza, i wynika z tego bardzo dużo inspirujących rzeczy" - powiedziała PAP przedstawicielka organizatorów Diana Sałacka. Jak dodała, ważni naukowcy zajmują się przypadkiem, a do Krakowa w przyszłym roku przyjedzie wielu uczonych z zagranicy.

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji były emocje. „Frekwencja dopisała, mamy nadzieję, że w przyszłym roku wydarzenie będzie równie ciekawe i będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem" - mówiła przedstawicielka organizatorów.

 

Copernicus Festival trwał od wtorku do niedzieli. W poniedziałek na Plantach (naprzeciwko Bunkra Sztuki) można jeszcze oglądać wystawę grafika i malarza Jerzego Panka (1918-2001).

 

Podczas festiwalu szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady w Muzeum Narodowym. Prelekcje wygłosili m.in. Antonio i Hanna Damasio (para portugalskich naukowców), Karen Wynn (kanadyjsko-amerykańska psycholog, zajmująca się umysłowością niemowląt i małych dzieci), Marek Miodownik (brytyjski inżynier materiałowy).

 

Ogromnym zainteresowaniem - mówiła Sałacka - cieszyło się sobotnie pasmo „Inventio". Cykl ten był poświęcony najnowszym technologiom i wynalazkom. Zainteresowani w Auditorium Maximum UJ mieli okazję m.in. przetestować wykrywacz kłamstw, poznać programy, które służą do określania emocji na podstawie mimiki twarzy i sposobu mówienia.

 

Festiwal zorganizowali: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, miastem Kraków, Muzeum Narodowym i Teatrem im. J. Słowackiego.

 

Patronem medialnym festiwalu był serwis PAP - Nauka w Polsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bko/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->