Strona główna Aktualności
Uczelnie

Aplikacja "U-kierunkuj się" pomocą dla kandydatów w wyborze studiów na UŚ

31.05.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Filologia angielska z językiem koreańskim i muzyka w multimediach – znalazły się wśród nowości przygotowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach na następny rok akademicki. Kandydatom w wybraniu odpowiedniej ścieżki edukacji pomóc ma aplikacja z quizem "U-kierunkuj się".

"Ta aplikacja to właściwie quiz, który w formie zabawy ma wskazać kierunek najbliższy zainteresowaniom kandydata, ponieważ wierzymy, że studiowany kierunek powinien być wypadkową owych zainteresowań. Pytania dotyczą preferencji zawodowych, pasji, mocnych stron" – mówiła podczas środowej konferencji Dominika Hofman-Kozłowska z Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ.

 

Po wybraniu głównego pola zainteresowań spośród natury, liczby i technologii oraz kultury, sztuki i społeczeństwa użytkownik musi odpowiedzieć na ok. 20 pytań (z bazy tysiąca). Po przejściu quizu, na końcu pojawia się jeden proponowany kierunek "prawdopodobnie najbliższy zainteresowaniom" danej osoby, a także kilka innych "równie interesujących". Wszystkie propozycje są opisane. W każdym rozwiązaniu pojawia się ponadto informacja o Indywidualnych Studiach Międzyobszarowych.

 

"Co ważne, ten quiz nie ma charakteru diagnostycznego – to zabawa, podchodzimy do niego z dystansem. Mało tego, zachęcamy każdego do kilkukrotnego rozwiązania takiego quizu, aby przyjrzeć się bliżej różnym możliwym ścieżkom zawodowym i edukacyjnym" – tłumaczyła Hofman-Kozłowska.

 

Dodała, że choć na polskich uczelniach takie rozwiązania są już spotykane, to nie było dotąd "mechanizmu tak bardzo rozbudowanego, z tak dużą ilością pytań, w oparciu o tak złożony algorytm".

 

Quiz można znaleźć na stronie: www.ukierunkujsie.us.edu.pl.

 

Rejestracja kandydatów na UŚ rozpocznie się w czwartek w południe i potrwa do 9 lipca (pierwsza tura).

 

Kandydaci mają w tym roku do wyboru 75 kierunków i 228 specjalności. "Ta oferta jest absolutnie wystarczająca nawet dla kogoś, kto nie do końca wie, jakie są jego kwalifikacje, kompetencje i rozgląda się po ofercie uniwersyteckiej; naprawdę jest w czym wybrać" – mówił podczas konferencji prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek.

 

Tegoroczną nowością jest m.in. kierunek Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe na II stopniu studiów (to odpowiedź na duże zainteresowanie tym kierunkiem na I stopniu).

 

Uczelnia przygotowała też dwa kierunki artystyczne – Muzyka w multimediach i Edukacja kulturalna - na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Obecnie uniwersytet czeka na zgodę i uprawnienia ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do ich prowadzenia; wówczas ruszy nabór, choć zdaniem przedstawicieli uczelni kierunki te powinny zostać uruchomione od października.

 

Z kolei wśród nowych specjalności znalazły się m.in. filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem koreańskim, specjalność język rosyjski w turystyce na filologii, a także specjalność języki stosowane: język włoski i angielski z programem tłumaczeniowym z językiem biznesu.

 

W tym roku nie będzie już naboru na interdyscyplinarne studia śląskie, które po dwóch latach UŚ zamyka z powodu małego zainteresowania. W zamian uczelnia oferuje podyplomowe studia z wiedzy o regionie, które mają kształcić nauczycieli zajmujących się edukacją regionalną.

 

Prorektor przypomniał też podczas spotkania z dziennikarzami o zmianach dotyczących finansowania uczelni – wcześniej im więcej studentów miała uczelnia, tym otrzymywała większe finansowanie; obecnie premiowane są uczelnie z mniejszą liczbą studentów przypadającą na jednego pracownika naukowego (optymalna proporcja to 13:1).

 

"Uniwersytet Śląskie znalazł się w bardzo dobrej sytuacji pod tym względem, dlatego że u nas ta średnia wynosi lekko powyżej 13" – powiedział prorektor. W związku z tym – dodał – nie było konieczności zmniejszania liczby miejsc w naborze.

 

Kandydaci, którzy mają pytania dotyczące rekrutacji mogą m.in. odwiedzić punkt informacyjny zlokalizowany w budynku rektoratu, a także skorzystać z mobilnego punktu rekrutacji, który w czerwcu stanie m.in. w Katowicach, Rybniku czy Bytomiu.

 

Szczegóły znajdują się na stronie: http://www.rekrutacja.us.edu.pl/.

 

W tym roku UŚ oferuje ok. 9,5 tys. miejsc na studia stacjonarne, ok. 4,3 tys. na studia niestacjonarne oraz 270 na studia doktoranckie. Jak podała uczelnia, łącznie kształci się tam ok. 35 tys. osób. 

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi