Uczelnie i instytucje

Aplikacja "U-kierunkuj się" pomocą dla kandydatów w wyborze studiów na UŚ

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Filologia angielska z językiem koreańskim i muzyka w multimediach – znalazły się wśród nowości przygotowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach na następny rok akademicki. Kandydatom w wybraniu odpowiedniej ścieżki edukacji pomóc ma aplikacja z quizem "U-kierunkuj się".

\"Ta aplikacja to właściwie quiz, który w formie zabawy ma wskazać kierunek najbliższy zainteresowaniom kandydata, ponieważ wierzymy, że studiowany kierunek powinien być wypadkową owych zainteresowań. Pytania dotyczą preferencji zawodowych, pasji, mocnych stron\" – mówiła podczas środowej konferencji Dominika Hofman-Kozłowska z Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ.

Po wybraniu głównego pola zainteresowań spośród natury, liczby i technologii oraz kultury, sztuki i społeczeństwa użytkownik musi odpowiedzieć na ok. 20 pytań (z bazy tysiąca). Po przejściu quizu, na końcu pojawia się jeden proponowany kierunek \"prawdopodobnie najbliższy zainteresowaniom\" danej osoby, a także kilka innych \"równie interesujących\". Wszystkie propozycje są opisane. W każdym rozwiązaniu pojawia się ponadto informacja o Indywidualnych Studiach Międzyobszarowych.

\"Co ważne, ten quiz nie ma charakteru diagnostycznego – to zabawa, podchodzimy do niego z dystansem. Mało tego, zachęcamy każdego do kilkukrotnego rozwiązania takiego quizu, aby przyjrzeć się bliżej różnym możliwym ścieżkom zawodowym i edukacyjnym\" – tłumaczyła Hofman-Kozłowska.

Dodała, że choć na polskich uczelniach takie rozwiązania są już spotykane, to nie było dotąd \"mechanizmu tak bardzo rozbudowanego, z tak dużą ilością pytań, w oparciu o tak złożony algorytm\".

Quiz można znaleźć na stronie: www.ukierunkujsie.us.edu.pl.

Rejestracja kandydatów na UŚ rozpocznie się w czwartek w południe i potrwa do 9 lipca (pierwsza tura).

Kandydaci mają w tym roku do wyboru 75 kierunków i 228 specjalności. \"Ta oferta jest absolutnie wystarczająca nawet dla kogoś, kto nie do końca wie, jakie są jego kwalifikacje, kompetencje i rozgląda się po ofercie uniwersyteckiej; naprawdę jest w czym wybrać\" – mówił podczas konferencji prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek.

Tegoroczną nowością jest m.in. kierunek Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe na II stopniu studiów (to odpowiedź na duże zainteresowanie tym kierunkiem na I stopniu).

Uczelnia przygotowała też dwa kierunki artystyczne – Muzyka w multimediach i Edukacja kulturalna - na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Obecnie uniwersytet czeka na zgodę i uprawnienia ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do ich prowadzenia; wówczas ruszy nabór, choć zdaniem przedstawicieli uczelni kierunki te powinny zostać uruchomione od października.

Z kolei wśród nowych specjalności znalazły się m.in. filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem koreańskim, specjalność język rosyjski w turystyce na filologii, a także specjalność języki stosowane: język włoski i angielski z programem tłumaczeniowym z językiem biznesu.

W tym roku nie będzie już naboru na interdyscyplinarne studia śląskie, które po dwóch latach UŚ zamyka z powodu małego zainteresowania. W zamian uczelnia oferuje podyplomowe studia z wiedzy o regionie, które mają kształcić nauczycieli zajmujących się edukacją regionalną.

Prorektor przypomniał też podczas spotkania z dziennikarzami o zmianach dotyczących finansowania uczelni – wcześniej im więcej studentów miała uczelnia, tym otrzymywała większe finansowanie; obecnie premiowane są uczelnie z mniejszą liczbą studentów przypadającą na jednego pracownika naukowego (optymalna proporcja to 13:1).

\"Uniwersytet Śląskie znalazł się w bardzo dobrej sytuacji pod tym względem, dlatego że u nas ta średnia wynosi lekko powyżej 13\" – powiedział prorektor. W związku z tym – dodał – nie było konieczności zmniejszania liczby miejsc w naborze.

Kandydaci, którzy mają pytania dotyczące rekrutacji mogą m.in. odwiedzić punkt informacyjny zlokalizowany w budynku rektoratu, a także skorzystać z mobilnego punktu rekrutacji, który w czerwcu stanie m.in. w Katowicach, Rybniku czy Bytomiu.

Szczegóły znajdują się na stronie: http://www.rekrutacja.us.edu.pl/.

W tym roku UŚ oferuje ok. 9,5 tys. miejsc na studia stacjonarne, ok. 4,3 tys. na studia niestacjonarne oraz 270 na studia doktoranckie. Jak podała uczelnia, łącznie kształci się tam ok. 35 tys. osób. 

PAP - Nauka w Polsce

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Pomian doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

  • 23.02.2024 PAP/Rafał Guz

    Rektor Collegium Humanum: likwidacja uczelni - tylko w ostateczności

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera