Strona główna Aktualności
Uczelnie

Podlaskie/ Ok. 1,5 mln zł dla naukowców na wdrożenie badań

08.06.2017 Uczelnie, Innowacje

Fot. Fotolia

Ok. 20 pomysłów naukowców na wdrożenie wyników badań do gospodarki ma szanse na dofinansowanie w ramach konkursu, który organizują trzy największe podlaskie publiczne uczelnie. Naukowcy mogą dostać od 60 do 100 tys. zł. Do podziału jest ok.1,5 mln zł.

Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny (UMB) oraz Uniwersytet w Białymstoku (UwB) rozpoczęły wspólny projekt "Inkubator Innowacyjności +", który znalazł się wśród 20 pozytywnie ocenionych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie dostały na ten cel prawie 2,8 mln zł z UE z programu Inteligentny Rozwój 2014-2020. Z tego ok. 1,5 mln zł przeznaczyły na konkurs, który ma promować najlepsze innowacyjne projekty, wynalazki, pomysły, badania naukowe, które mogą być zastosowane w biznesie i trafić na rynek w formie konkretnych usług czy produktów.

 

Naukowiec będzie mógł przeznaczyć pieniądze np. na zakup materiałów, wykorzystanie aparatury badawczej, usług badawczych na zewnątrz, na wyjazdy, targi, gdzie będzie mógł się zaprezentować, ochronę własności intelektualnej, analizę rynku, promocję produktu.

 

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej w Białymstoku jeden z koordynatorów projektu, Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. (spółka uczelni zajmująca się transferem technologii), podlaskie uczelnie stworzyły wspólne, regionalne konsorcjum na rzecz wdrożeń, komercjalizacji badań do gospodarki.

 

"Istnieje taka luka na rynku. Naukowcy dochodzą do pewnego etapu ze swoją pracą badawczą, na którą potrzebne jest pewne wsparcie finansowe, które pozwoli zweryfikować założenia i rynkowo ten projekt. My w tym momencie dysponujemy takimi pieniędzmi" - podkreślił Stypułkowski.

 

Na dofinansowanie mogą liczyć pomysły, które są już w pewnym stopniu zaawansowane, "blisko rynku" i tworzone z myślą o wdrożeniu. "Pomysły, które są w fazie początkowej, które mają zastosowanie tylko i wyłącznie stricte naukowe, stricte badawcze, nie będą mogły być sfinansowane z tego konkursu" - powiedział Stypułkowski. Gotowe pomysły będą mogły także liczyć na dalsze wsparcie, np. ze strony funduszy inwestycyjnych czy tzw. aniołów biznesu.

 

Pomysły będzie oceniać kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele firm, funduszy inwestycyjnych, banków, uczelni.

 

Dr Karina Sachpazidu-Wójcicka, dyrektor Wschodniego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu w Białymstoku powiedziała, że uczelnia, ze względu na swoją specyfikę, może także transferować do gospodarki konkretną wiedzę, nie tylko produkty czy urządzenia, co jest łatwiejsze na uczelniach technicznych.

 

"Dla nas ten projekt to jest pewnego rodzaju most. (...) Czasem jest tak, że brakuje nam tej przysłowiowej wisienki na torcie, żeby ten tort dobrze podać. Uważam, że ten projekt daje szanse na postawienie tej wiśni na torcie, czyli pokonanie pewnych barier, z którymi nie jesteśmy sobie w stanie poradzić właśnie przy braku nawet tych małych środków na uczelniach" – powiedziała Sachpazidu-Wójcicka.

 

Pieniądze z projektu mają być "początkiem", by skierować dane badania naukowe w stronę rynku, bo nie zawsze tak jest - dodał dr Andrzej Małkowski, szef Biura ds. Ochrony Własności Intelektualnej i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

 

Instytut Transferu Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. jest jedyną spółką na podlaskich uczelniach zajmują się transferem technologii. Działa od 2011 r. Ma 5 spółek typu spin-off, w ramach których skomercjalizowano badania. W latach 2015-2016 udzielono kilkunastu licencji, spółka nie sprzedaje patentów. Instytut udzielił też ok. 100 usług badawczych i liczba ta rośnie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kow/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi