Strona główna Aktualności
Przyroda

Wilk po wypadku wrócił do Kampinoskiego Parku Narodowego

12.06.2017 Ekologia, Przyroda

Źródło: archiwum SdN Wilk

Potrącony przez samochód wilk Kampinos - po ponad dwóch miesiącach rehabilitacji - powrócił do Kampinoskiego Parku Narodowego - poinformowała PAP dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Chodzi o dwuletniego samca wilka, potrąconego przez auto pod koniec marca na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego. Pracownicy Kampinoskiego PN wezwali wówczas lekarza weterynarii i skontaktowali się z biologami ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", dr Sabiną Nowak i dr Robertem Mysłajkiem, którzy prowadzą badania nad wilkami, m.in. w Puszczy Kampinoskiej.

 

Naukowcy zwrócili się z kolei o pomoc do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich w Warszawie. Tam wilk przeszedł zabieg nastawienia i ustabilizowania złamanej miednicy, pobrano też próby genetyczne. Po zabiegu został przewieziony do woliery rehabilitacyjnej w kierowanym przez Lecha Serwotkę Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Leśnictwie Napromek w Nadleśnictwie Olsztynek.

 

Równolegle z rehabilitacją ustalono pochodzenie wilka. Zajęli się tym genetycy z Grupy Genetyki Konserwatorskiej Instytutu Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii UW. Dzięki analizie DNA okazało się, że jest on potomkiem pary rodzicielskiej wilków, która osiedliła się w Kampinoskim Parku Narodowym w zimie 2014/2015, i na dodatek jest pierwszym wilkiem urodzonym w Puszczy Kampinoskiej.

 

Dzięki tym badaniom uzyskano pewność, że Kampinos - bo takie otrzymał imię - po zakończeniu leczenia powinien trafić z powrotem do Puszczy Kampinoskiej.

 

W ośrodku rehabilitacyjnym w Napromku wilk wracał do zdrowia przez ponad dwa miesiące pod opieką weterynaryjną lek. wet. Jacka Kopczyńskiego. Gdy złamanie się zrosło i Kampinos nabrał sił, nadszedł czas uwolnienia. Zajęli się tym wspólnie leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek, naukowcy ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego.

 

Cała akcja, która odbyła się 7 czerwca b.r. przebiegła bardzo sprawnie. Wilk został zaopatrzony w obrożę z modułem GPSGSM przez badaczy z SdN "Wilk", umieszczony w specjalnej skrzyni transportowej, przewieziony z Napromka do serca Puszczy Kampinoskiej i tam uwolniony. Dzięki nadajnikowi w obroży będą znane jego dalsze losy.

 

Filmu z uwolnienia wilka można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=3J-Gj_WNu_c

 

To kolejny wilk, uratowany po wypadku i przywrócony naturze. W 2015 r. na wolności zaadaptował się ocalony przez mazurskich leśników i wypuszczony do lasu wilk nazwany Napromkiem. Tego także wyposażono w nadajnik GPS. Dzięki temu można było stwierdzić, że po wypuszczeniu dobrze sobie radzi na wolności - i dokąd wędruje.

 

Wcześniej - za zgodą regionalnych dyrekcji ochrony środowiska - w obroże telemetryczne wyposażono inne drapieżniki: Wrzosa i uwolnionego z wnyków Szczęściarza w Zachodniopomorskiem, wilka nazwanego Rysio w woj. lubuskim oraz młodą waderę Orzechową z Borów Dolnośląskich.

 

Najsłynniejszym takim drapieżnikiem był Alan z niemieckiej Saksonii, który w ciągu trzech tygodni od wypuszczenia przeszedł blisko 900 km. Przebieg tej wędrówki mogli śledzić internauci. W 2009 r. przekroczył granicę z Polską, przeszedł przez Lasy Zielonogórskie, przepłynął Odrę, był w Puszczy Rzepińskiej i Lubuskiej, Lasach Wałeckich i Borach Tucholskich. Potem przepłynął Wisłę, ominął od północy Warszawę i przez Dolinę Biebrzy oraz Puszczę Augustowską dotarł na Białoruś. Na krótko odwiedził jeszcze Litwę, potem jego obroża przestała nadawać sygnały. W sumie odbył podróż o długości ponad 1,4 tys. km i był w czterech krajach.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/

Tagi: wilk

Źródło: archiwum SdN Wilk

Źródło: archiwum SdN Wilk

Źródło: archiwum SdN Wilk

Fot. Alan Pyrczak, Aniela Smoczyńska ze Studia Ruchome Obrazki

Fot. Alan Pyrczak, Aniela Smoczyńska ze Studia Ruchome Obrazki

Fot. Alan Pyrczak, Aniela Smoczyńska ze Studia Ruchome Obrazki

Fot. Alan Pyrczak, Aniela Smoczyńska ze Studia Ruchome Obrazki

Źródło: archiwum SdN Wilk

Źródło: archiwum SdN Wilk

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi