Strona główna Aktualności
Zdrowie

Naukowcy "wytrenują" mózg seniorów

22.06.2017 Zdrowie, Społeczeństwo

Fot. Fotolia

Co najlepiej wpływa na sprawność umysłu osób starszych: bieżnia, krzyżówki czy inna forma aktywności? Naukowcy z SWPS i Instytutu Nenckiego PAN chcą porównać korzyści płynące z zastosowania trzech różnych form treningu mózgu: poznawczego, aktywności fizycznej i społecznej. Do udziału w badaniu zapraszają osoby w wieku od 65 do 78 lat.

Usprawnienie starzejącego się mózgu i przedłużenie okresu jego prawidłowego funkcjonowania jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego treningu - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu SWPS i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Elżbiety Szeląg planuje sprawdzić, które formy aktywności dają najlepsze efekty u starzejących się osób.

 

Naukowcy do udziału w swoim badaniu zapraszają osoby wieku od 65 do 78 lat o dobrym stanie zdrowia. W ramach badania ocenią poziom funkcjonowania umysłu seniorów w zakresie funkcji poznawczych, po czym sprawdzą, jak - po odpowiednim treningu - różne ćwiczenia wpływają na sprawność intelektualną osób starszych.

 

"Choć trudno wyznaczyć granicę między dorosłością a starością, obowiązuje założenie, że stanowi ją 65 rok życia, gdy pojawiają się pierwsze oznaki ubytków funkcjonowania poznawczego" - tłumaczy prof. Elżbieta Szeląg. - "Wnioskowanie na temat kondycji umysłu jedynie na podstawie wieku osoby nie ma racji bytu ze względu na istniejące znaczne różnice indywidualne. Jednak na tym etapie życia zazwyczaj pogorszeniu ulegają między innymi procesy pamięci, uczenia się, uwagi, planowania, podejmowania decyzji i tempa opracowywania informacji" - dodaje badaczka.

 

W ocenie poziomu funkcjonowania umysłu wspomoże naukowców m.in. "Dr Neuronowski" - autorski trening poznawczy w postaci programu komputerowego. Program ten składa się z dziewięciu modułów, które zawierają łącznie 46 gier komputerowych usprawniających poszczególne funkcje poznawcze: świadomość fonologiczną, słuch fonematyczny, rozumienie mowy, sekwencjonowanie dźwięków, a także pamięć, szybkość reagowania, uwagę i funkcje wykonawcze. Trening będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości konkretnej osoby oraz umożliwi bieżące monitorowanie jej postępów. Na potrzeby projektu naukowcy ulepszyli algorytmy treningowe - w związku, z czym spodziewają się wystąpienia lepszych efektów terapeutycznych.

 

W ramach przygotowania uczestników do udziału w projekcie, organizatorzy umożliwią im nieodpłatne skorzystanie z badań takich jak audiometryczne badanie słuchu, testy neuropsychologiczne, EEG (badanie bioelektrycznej aktywności mózgu) oraz rezonans magnetyczny. Sam trening będzie trwał osiem tygodni, w trakcie których seniorzy będą wykonywać dostosowane do ich wieku ćwiczenia. Zajęcia mają odbywać się trzy razy w tygodniu po 45 minut.

 

Po zakończeniu cyklu treningowego, uczestnicy ponownie przejdą wykonane na wstępie badania. Część uczestników zostanie ponadto zaproszona do udziału w porównawczych badaniach, które odbędą się dwa miesiące po zakończeniu treningu. Podobnie jak w fazie w fazie wstępnej i końcowej, zostaną u nich wykonane testy neuropsychologiczne, dzięki którym możliwe będzie poznanie trwałości efektów zajęć.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 r. średnia długość życia mężczyzny wzrośnie do ok. 83 lat, a kobiety do ok. 88 lat. Dla porównania, w roku 1950 statystyczny Polak żył średnio ok. 56 lat, a Polka ok. 62 lata. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców wynika, że średnia długość życia w Polsce i na świecie będzie nadal wzrastać - stąd jednym z kluczowych wyzwań cywilizacyjnych jest zapewnienie starszym osobom właściwego poziomu życia i opieki zdrowotnej.

 

Choć nurt wspomagania mocy umysłu osób w podeszłym wieku jest szeroko reprezentowany w najnowszych publikacjach i materiałach kongresowych, do tej pory nikt nie opisał porównawczej oceny korzyści poznawczych różnych form interwencji w jednym badaniu. Jak zapowiadają naukowcy z Uniwersytetu SWPS i Instytutu im. Nenckiego PAN, wykonane przez nich analizy będą stanowiły ważny wkład w określenie najlepszego rodzaju terapii dla osób zdrowych w starszym wieku.

 

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się osoby w wieku od 65 do 78 lat o dobrym stanie zdrowia. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 22 5892 280 w godz. 9.30-16.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: medycyna , mózg , seniorzy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi