Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
28.06.2017 aktualizacja 28.06.2017

Prof. Włodzimierz Sady doktorem honoris causa Uniwersytetu w Nitrze

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Specjalista uprawy roślin, w szczególności warzyw o wysokiej wartości odżywczej, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. Włodzimierz Sady otrzymał tytuł doktora honoris causa Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze.

Prof. Sady zajmuje się technologią uprawy, nawożeniem i żywieniem mineralnym roślin, jak również wzbogacaniem produktów rolnych w cenne pierwiastki śladowe. Pracuje nad ograniczaniem skażenia plonów azotanami, azotynami i metalami ciężkimi. Opracowuje metody produkcji warzyw o wysokiej wartości odżywczej.

Profesor został doceniony za wkład w naukę polską i światową oraz za współpracę międzynarodową z uczelniami zagranicznymi.

„Wiem, że jeżeli dobrze wykorzystamy wspólny potencjał badawczy, jeżeli pasją poznawania świata zarazimy kolejne pokolenia studentów, wówczas będziemy mogli zawołać wraz z nimi: Vivat Academia, vivant professores! Jako ogrodnik z zamiłowania i profesji chcę dodać: niech zawsze kwitnie - Semper sint in flore!” - powiedział prof. Sady podczas uroczystości nadania tytułu, która odbyła się w Nitrze.

Współpraca Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z Uniwersytetem Rolniczym w Nitrze została zainicjowana już w 1964 roku przez profesora Dusana Huska - doktora honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z 2010 roku. W rozwijanie dwustronnych relacji zaangażowany był także poprzedni rektor UR profesor Janusz Żmija, którego Uniwersytet z Nitry uhonorował tym samym tytułem w roku 2009. Swoistym „ambasadorem” Uniwersytetu Rolniczego na Słowacji jest prof. Andrzej Krasnodębski.

Efektem współpracy naukowej uczelni są międzynarodowe studia ogrodnicze II stopnia prowadzone przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet w Nitrze oraz Uniwersytet w Brnie (Czechy).

W grudniu 2015 roku prof. Sady otrzymał tytuł doktora honoris causa Państwowego Lwowskiego Uniwersytetu Rolniczego w Dublanach koło Lwowa (Ukraina).

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024