Mieszkanie Plus: studenci architektury zaprojektują dom jutra

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Aktywne włączenie się uczelni w realizację programu Mieszkanie Plus to ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. W czwartek przedstawiono założenia konkursu architektonicznego dla studentów.

Konkurs "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego" przeznaczony jest dla studentów pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujących samodzielnie lub w zespołach. Choć skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury - pozostaje otwarty również na uczestników innych kierunków.

"Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu" – stwierdził podczas konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – "Stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości. Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii, i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych – do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin" – dodał.

"Bardzo się cieszę, że w tym projekcie uczestniczyć będą młodzi profesjonaliści, studenci i doktoranci Politechniki Warszawskiej - to jest program ustanowiony przede wszystkim dla ich pokolenia" - powiedział Gowin.

"Do debaty publicznej, jaka toczy się wokół programu Mieszkanie Plus, pragniemy włączyć głos studentów zainteresowanych architekturą i urbanistyką" – wyjaśnił podczas konferencji, na której ogłoszono założenia konkursu, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej prof. Jan Słyk. – "W ramach konkursu pytamy nie o zmagania z realiami procesu budowlanego, lecz o czystą, idealistyczną wizję jutra. Chcemy, aby plon konkursu stanowił intelektualny impuls dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych".

Według wstępnych zapowiedzi oficjalne otwarcie konkursu i ogłoszenie jego warunków nastąpi po wakacjach, na początku roku akademickiego. Termin składania prac będzie wyznaczony na początek grudnia, zaś rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić na przełomie 2017 i 2018 roku.

Prace w konkursie mają być rozwinięciem jednego z wątków przewodnich - dotyczyć będą m.in. tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii; oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości użytkowników mieszkań.

Jak zapowiadają organizatorzy, wszystkie tematy przewodnie konkursu będą rozpatrywane w kontekście budownictwa dostępnego cenowo, ze szczególnym uwzględnieniem możliwej optymalizacji kosztów oraz wykorzystania nowoczesnych i innowacyjnych technologii, gwarantujących wysoką jakość i trwałość mieszkań.

Konkurs dla studentów to kolejna inicjatywa po ogłoszonym w marcu tego roku otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. W ramach konkursu na dom modelowy zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu ogłoszone zostaną 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września. (PAP)

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera