Strona główna Aktualności
Technologie

PGG udostępni ścianę wydobywczą na potrzeby nauki i umożliwi doktoraty wdrożeniowe

30.06.2017 Technologie, Innowacje, Technologia

Fot. Fotolia

20 pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zrealizuje w kopalniach tzw. doktoraty wdrożeniowe, których efekty mają poprawić działanie firmy. Grupa chce też udostępnić jedną z czynnych ścian wydobywczych jako „żywe laboratorium” na potrzeby prowadzenia pomiarów i badań naukowych.

O obu inicjatywach – pierwszych takich w polskim górnictwie – poinformowano podczas czwartkowego International Maning Forum w kopalni Pniówek w gminie Pawłowice na Śląsku. PGG – największy polski producent węgla - będzie w tym zakresie współpracować z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) w Katowicach.

 

Tzw. doktorat wdrożeniowy to rozwiązanie zawarte w przyjętej wiosną przez Sejm nowelizacji Ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Nowelę przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Doktorat ma ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a gospodarką. Uczestnik programu będzie pracował nad rozprawą doktorską w jednostce naukowej (GIG), pracując jednocześnie w firmie. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

 

Jak powiedział dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek, doktoraty realizowane przez pracowników PGG będą pierwszymi takimi pracami w GIG w myśl znowelizowanej ustawy, choć także wcześniej doktoraty tego typu były realizowane we współpracy z pracodawcami, a ich efekty były wdrażane w przemyśle. Podobnie ma być tym razem.

 

Prezes PGG Tomasz Rogala poinformował, że firma zdefiniowała cztery obszary, w których potrzebuje nowych, bardziej efektywnych rozwiązań, licząc na to, że uda się je wypracować w toku prac doktorskich. Wskazane przez firmę zagadnienia dotyczą wpływu zaburzeń geologicznych na eksploatację i metod minimalizacji tych wpływów, profilaktyki zagrożeń wentylacyjnych i zagrożeń tąpaniami, efektywnego drążenia wyrobisk korytarzowych oraz zarządzenia procesami technologicznymi w kopalniach.

 

Doktorantami będą głównie pracownicy kopalń średniego szczebla – praktycy podziemnej pracy. „Innowacje zaczynają się od ludzi. Sądzę, że dzięki temu projektowi osiągniemy dwa rezultaty – rozwój zawodowy i możliwość awansu tych osób, a dla przedsiębiorstwa konkretne efekty w postaci optymalizacji szeroko rozumianej produkcji – od obszaru przewidywania, czyli geologii, po obszar zarządzania majątkiem i całymi systemami maszynowymi w kopalni” – powiedział Rogala.

 

Jego zdaniem tego typu projekt pozwala na wyzwolenie aktywności pracowników i włączenie ich w procesy służące wzrostowi innowacyjności firmy. Jak mówił prof. Prusek, średnio realizacja doktoratu trwa 3-4 lata, choć są prace trwające znacznie dłużej.

 

Oprócz umożliwienia realizacji doktoratów wdrożeniowych PGG zdecydowała o udostępnieniu na potrzeby badań naukowych jednej z czynnych ścian wydobywczych. Będą tam zainstalowane różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, niezbędne do prowadzenia rozmaitych badań.

 

„Na tej ścianie nie będzie presji wydobycia; ona oczywiście będzie wydobywać węgiel, ale głównie będzie zajmowała się pomiarami; określony zostanie cel badawczy i metoda badawcza. Takiego rozwiązania nie ma dotąd w polskim górnictwie, będzie to pierwsza tego typu ściana” – podkreślił Rogala.

 

Według prof. Pruska z GIG, tego typu rozwiązanie jest bardzo innowacyjne. „Dotąd nikt nie zdecydował się na stworzenie tego typu żywego laboratorium, gdzie w rzeczywistych warunkach będzie można prowadzić badania. To duża odwaga ze strony PGG” – powiedział.

 

„Będzie to ściana, która będzie wydobywać węgiel, a jednocześnie dawać pewną swobodę prowadzenia prac badawczych. Nie można sobie wyobrazić niczego lepszego dla realizacji badań; czegoś takiego jeszcze nie było” – ocenił dyrektor Instytutu.

 

PGG będzie starać się o środki na badania i innowacje m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. (PAP)

 

mab/ pad/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi