Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: myślę, że przekonamy MF do dodatkowego mld zł na naukę

07.07.2017 Uczelnie, Filmy, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 12.06.2017

Aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy 1 mld zł na badania naukowe, potrzebna jest jeszcze zgoda ministra finansów. On jednak jest zdecydowanym zwolennikiem inwestowania w naukę - powiedział PAP wicepremier Jarosław Gowin.

PAP: Ma pan chyba pozytywne informacje dotyczące finansowania nauki...

 

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego: Uzgodniłem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że wspólnie będziemy zabiegać o to, żeby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard na badania naukowe. Mówię tu o przyszłorocznym budżecie, ale z założeniem, że ten miliard będzie już w budżecie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - czyli tak naprawdę do dyspozycji polskich uczonych - w sposób trwały, również w kolejnych latach.

 

PAP: Jak teraz wygląda finansowanie nauki?

 

J.G.: Tutaj mamy wieloletnie zaniedbania. Nie obiecuję, że teraz uda się te zaniedbania nadrobić. A przypomnę, że poprzedni rząd Ewy Kopacz podjął zobowiązanie, że do roku 2020 Polska osiągnie poziom 1,7 proc. PKB wydatków na badania i rozwój - wydatki na naukę są tu istotnym komponentem. Nasz rząd przejął to zobowiązanie po poprzednikach. W roku 2015 wydatki na B+R osiągnęły poziom 1 proc. PKB, a w 2016 i 2017 r. raczej ogromnej różnicy nie będzie. Mam jednak nadzieję, że od roku 2018 zarówno dzięki dodatkowemu miliardowi zł na naukę, jak i dzięki dwóm ustawom o innowacyjności - zachęcającym przedsiębiorców do inwestowania w badania naukowe - skok środków na badania i rozwój będzie znaczący.

 

PAP: W tym roku w budżecie pana resortu na naukę było przeznaczonych ok. 7,4 mld zł. Czy można liczyć, że w przyszłym roku będzie 8,5 mld zł?

 

J.G.: Spodziewam się, że przekonamy ministra finansów Mateusza Morawieckiego, aby była to kwota 8,5 mld. (...) Ale też uczciwie chcę powiedzieć, że wicepremier Morawiecki jest zdecydowanym zwolennikiem inwestowania w naukę. Mam bardzo komfortową sytuację w porównaniu z większością moich poprzedników i poprzedniczek, bo oni się nieustannie odbijali od ministrów finansów jak od muru. W tym przypadku możemy liczyć na racjonalne i otwarte podejście MF.

 

PAP: Na co mogą być przeznaczone te dodatkowe pieniądze?

 

J.G.: Chciałbym, aby spora część trafiła bezpośrednio do uczelni w ramach środków na badania statutowe. Na pewno po raz kolejny chciałbym zwiększyć nakłady na Narodowe Centrum Nauki. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju też formułuje oczekiwania, że jego budżet powinien wzrosnąć o 100 mln zł. No i wreszcie spora część powinna pójść na działalność Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Ta instytucja jeszcze nie istnieje, ale wygląda na to, że jesteśmy na dobrej drodze, aby ona działała najpóźniej od początku przyszłego roku.

 

PAP: Pieniądze przydadzą się też pewnie na szykowane w pana ministerstwie reformy nauki i szkolnictwa wyższego...

 

J.G.: Pieniądze przydadzą się i po reformach, ale reformy zaczną wchodzić w życie dopiero od 1 października 2018 r.

 

PAP: Czyli na reformy potrzebne będą jeszcze kolejne dodatkowe środki. Czy one się znajdą?

 

J.G.: Te reformy muszą kosztować. Rząd ma tego świadomość. Ja z kolei mam świadomość, że muszę miarkować moje oczekiwania...

 

PAP: Wielokrotnie powtarzał pan, że będzie pan zabiegał o poparcie dla reform nauki - zarówno w koalicji, jak i w opozycji.

 

J.G.: Bardzo się cieszę, że na ostatniej konwencji programowej (Zjednoczonej prawicy - przyp. PAP) Jarosław Kaczyński tak zdecydowanie poparł moje reformy, bo one budzą wątpliwości w różnych częściach strony politycznej. Chciałem jednak zaznaczyć, że jesteśmy do dyspozycji każdego klubu - nie tylko Zjednoczonej Prawicy. W ostatnich dniach mój zastępca, wiceminister Łukasz Szumowski spotkał się z klubem Nowoczesna, a ja - z klubem Kukiz'15. Będę dążył do tego, by zbudować wokół nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego możliwie szeroki konsensus.

 

 

Rozmawiała Ludwika Tomala

 

PAP - Nauka w Polsce 

 

lt/ agt/

Tagi: mf , mnisw , gowin
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi