Strona główna Aktualności
Świat

Przełomowe badania grafenu dla technologii kosmicznych

12.07.2017 Świat

Fot. Fotolia

Dwa nowatorskie eksperymenty z użyciem grafenu w stanie nieważkości mają wykazać jego potencjał w obszarze technologii kosmicznych. Badania w ramach projektu Graphene Flagship wykonają naukowcy i studenci we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Graphene Flagship to największa europejska inicjatywa badawcza, której celem jest opracowanie nowych technologii opartych na grafenie - odmianie węgla o grubości jednego atomu, o doskonałych właściwościach elektrycznych, mechanicznych, termicznych i optycznych.

 

Jak poinformowali przedstawiciele Graphene Flagship, w pierwszym z eksperymentów zespół studentów z Uniwersytetu Technicznego w Delft przetestuje przydatność grafenu dla żagli świetlnych w warunkach mikrograwitacji. W ramach programu edukacyjnego „ESA Drop Your Thesis!” badacze będą sprawdzać jak dużo pędu można wygenerować poprzez wysłanie promienia lasera na zawieszone membrany grafenowe. Rezultat badania może przyczynić się do opracowania nowego sposobu poruszania się satelitów w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem promieni lasera lub promieni słonecznych.

 

„Podzieliliśmy zadania pomiędzy członków zespołu i bardzo ambitnie podchodzimy do ich realizacji, zależy nam na jakości przeprowadzanych eksperymentów i zachowaniu precyzji naukowej” – ocenia lider projektu ”GrapheneX" Santiago Cartamil Bueno z Uniwersytetu Technicznego w Delft.

 

W skład zespołu ”GrapheneX” wchodzą studenci grupy badawczej Uniwersytetu Technicznego w Delft: Santiago Cartamil Bueno, Davide Stefani, Vera Janssen, Rocco Gaudenzi.

 

W drugim, równolegle zaplanowanym eksperymencie naukowcy będą badać jak grafen może poprawić wydajność odprowadzania ciepła w rurach cieplnych w systemie obiegowym tj. systemie chłodzącym wykorzystywanym w satelitach i urządzeniach kosmicznych. Istotną częścią rury cieplnej w systemie obiegowym jest knot, standardowo wytwarzany z porowatego metalu. W tym eksperymencie knot będzie pokryty różnymi rodzajami materiałów bazujących na grafenie w celu zwiększenia efektywności rury cieplnej. Knoty będą testowane w trakcie parabolicznego lotu w warunkach niskiej grawitacji, jaki zostanie przeprowadzony przez ESA we współpracy z Novespace we Francji. W trakcie każdego 3-godzinnego lotu, specjalnie zmodyfikowany samolot będzie wykonywał 30 parabolicznych wzlotów z około 25 sekundową nieważkością w każdej paraboli.

 

"Pomysł polega na tym, aby użyć grafenu do polepszenia przewodności cieplnej oraz ciśnienia kapilarnego przez powiększanie się struktur gąbczastych w materiale, z którego został stworzony knot” – wyjaśnia Lucia Lombardi z Cambridge Graphene Centre.

 

"Chcemy sprawdzić różnie rodzaje powłok, gdyż grafen i tlenek grafenu mają różne właściwości, mamy jednak nadzieję na otrzymanie dobrych rezultatów użycia obu tych rodzajów powłok” – dodaje Vanja Mišković z Microgravity Research Centre.

 

Drugi eksperyment jest realizowany we współpracy: Microgravity Research Centre, Université libre de Bruxelles (Belgia); The Cambridge Graphene Centre, University of Cambridge, (Wielka Brytania); Institute for Organic Synthesis and Photoreactivity, National Research Council of Italy oraz firmy Leonardo.

 

Obydwa eksperymenty rozpoczną się pomiędzy 6 a 17 listopada 2017r.

 

„Kosmos to nowy obszar do wykorzystania w projektach Graphene Flagship. Te eksperymenty będą sprawdzały użyteczność urządzeń przygotowanych z zastosowaniem grafenu w przestrzeni kosmicznej. Połączenie know-how i możliwości partnerów programu Graphene Flagship oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak również globalnego lidera w zakresie technologii kosmicznej Leonardo, daje mocne podstawy do osiągnięcia zaawansowanego poziomu gotowości do użycia tej technologii” – mówi cytowany w przesłanym PAP komunikacie Andrea Ferrari z University of Cambridge - przewodniczący Zespołu Zarządzającego Graphene Flagship i Koordynator Obszaru Nauka i Technologia

 

Na 10-letni projekt Graphene Flagship przeznaczono budżet wynoszący ok. jednego miliarda euro. Międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, złożone z ponad 150 partnerów z 20 państw, realizuje całe spektrum zadań, od produkcji materiałów i podzespołów do budowy zintegrowanych systemów. (PAP)

 

flo/ ekr/

Tagi: grafen , esa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi