Szef polskich studiów na Uniwersytecie w Cambridge dr Stanley Bill zapowiedział w rozmowie z PAP, że rozwój programu pomoże podnieść poziom wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii.
Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Cambridge podpisali w ubiegły piątek wartą 15 mln zł umowę o finansowaniu rozwoju Cambridge Polish Studies na Uniwersytecie w Cambridge.
Na czele programu stanie specjalizujący się w XX-wiecznej literaturze polskiej Australijczyk dr Stanley Bill, który prowadził projekt w dotychczasowej, pilotażowej fazie.
Dr Bill, który w ubiegłym roku przygotował pierwsze tłumaczenie nieskończonej powieści Czesława Miłosza "Góry Parnasu" na język angielski, wcześniej pracował m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Jak tłumaczył w rozmowie z PAP, kwota 15 milionów złotych zostanie wykorzystana jako fundusz, który "zapewni, że program polskich studiów będzie już na Cambridge na zawsze".
"To zapewnia na zawsze stanowisko wykładowcy studiów polskich i lektora języka polskiego, a także fundusze na wydarzenia w ramach programu edukacji publicznej" - zaznaczył.
Wykładowca podkreślił, że program studiów polskich skierowany jest przede wszystkim do brytyjskich studentów, którzy mogą uczyć się o historii kultury polskiej, ale mają też zajęcia z języka polskiego.
"Traktujemy język jako podstawę; nie można zrozumieć Polski czy polskiej historii bez znajomości języka, to fundament" - podkreślił dr Bill.
W trakcie trzech lat istnienia programu w pilotażowej formie wzięło w nim udział ok. 150 studentów Uniwersytetu Cambridge, który uważany jest za jedną z najlepszych uczelni na świecie.
"Zdecydowana większość z nich to nie byli Polacy; powiedzmy, że ze 150 to około 10 z nich miało polskie korzenie lub związki z Polską. Z tego powodu wszystko ich zaskakuje, bo mało wiedzą o Polsce. Są (jednak) zainteresowani krajem, który ma pewne znaczenie w Europie w tej chwili, a poza tym często znają Polaków w Wielkiej Brytanii" - tłumaczył Stanley Bill.
Jak jednak przyznał, "poziom wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii jest nadal niestety niski". "My chcemy to zmienić" - zapewnił.
Dr Bill zaznaczył, że w tym celu w ramach programu prowadzone są również badania naukowe oraz cykl wydarzeń dla szerszej publiczności, poświęconych m.in. kwestiom polskich: kultury, polityki i historii.
W minionych latach Cambridge Polish Studies gościło m.in. konferencje o polskiej myśli politycznej oraz relacjach polsko-ukraińskich, a także polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.
Dalszy rozwój studiów polskich na Cambridge zostanie sfinansowany ze specjalnej dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.
Dotychczasowe istnienie programu było możliwe m.in. dzięki wsparciu School of Arts and Humanities Uniwersytetu w Cambridge, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Mateusza B. Grabowskiego i Fundacji Zdanowicza.
Z Londynu Jakub Krupa
PAP - Nauka w Polsce
jakr/ mni/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.