Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
21.07.2017 aktualizacja 21.07.2017

Raport: Edukacja i styl życia zapobiega co trzeciemu przypadkowi demencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Edukacja i zmiana stylu życia, przede wszystkim zaprzestanie palenia tytoniu, mogą zapobiec co trzeciemu przypadkowi demencji – wynika z raportu opublikowanego podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego w Londynie.

Badacze od dawna wskazywali, że ogromną rolę w zapobieganiu demencji lub jej opóźnieniu odgrywa edukacja i wysiłek intelektualny, najlepiej kontynuowany przez całe życie.

Potwierdzają to najnowsze badania, z których wynika, że osoby, które uczyły się również po ukończeniu 15 lat, w późniejszym wieku rzadziej cierpią na demencje i chorobę Alzheimera, która jest najczęstszą jej postacią. Ważne jest również dokształcanie się, czytanie książek, a nawet rozwiązywanie krzyżówek.

Główny autor raportu prof. Gill Livingston z University College London twierdzi, że drugim czynnikiem ryzyka demencji, poza niskim poziomem edukacji i wysiłku umysłowego, jest wczesna utrata słuchu, już w średnim wieku. Tłumaczone jest to tym, że utrata słuchu znacznie pogarsza bodźcowanie mózgu, powoduje izolację społeczna i depresję, a to przekłada się na większe ryzyko demencji.

Na trzecim miejscu znalazło się palenie tytoniu, które zwiększa ryzyko również innych schorzeń, w tym przede wszystkim nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Kolejne miejsca wśród czynników ryzyka demencji zajęły depresja, mała aktywność fizyczna, osamotnienie, nadciśnienie tętnicze krwi i otyłość.

Z badań tych wynika, że przed demencją i chorobą Alzheimera w największym stopniu chronią bodźcowanie mózgu przez całe życie oraz stan psychiczny i utrzymywanie silnych relacji społecznych. Ważną rolę odkrywa również prozdrowotny styl życia, chroniący też przed innymi chorobami, zawałami serca, udarami mózgu i cukrzycą.

Raport nie wspomina o tym, że przed demencją chroni również dieta. Podczas tej samej konferencji w Londynie opublikowano jednak badania sugerujące, że starzenie się mózgu opóźnia dieta śródziemnomorska: uboga w mięso i nabiał, a bogata w świeże warzywa i owoce, ryby, oliwę z oliwek, orzechy i rośliny strączkowe.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego na demencję cierpi już 47 mln osób na świcie, a w 2050 r. ich liczba zwiększy się do 131 mln. Koszty tej choroby oceniane są na 818 mld dolarów i będą w przyszłości gwałtownie rosnąć. (PAP)

zbw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024