Strona główna Aktualności

25 mln zł dla młodych naukowców na pierwsze zespoły badawcze

21.07.2017 Granty i stypendia
Wrocław, 23.04.2015. Hodowla komórek macierzystych w laboratorium we Wrocławiu, 23 bm. Zakończyła się budowa projektu Biocervin zrealizowana przez konsorcjum złożone z Uniwersytetu Przyrodniczego i spółki Stem Cells Spin S.A. Laboratorium będzie prowadzić badania i opracowywać produkty medyczne oparte na homogenacie z porożogennych komórek macierzystych jelenia. Inwestycja kosztowała blisko 65 mln zł. (mk/awol) PAP/Maciej Kulczyński

Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 23.04.2015

Łącznie 25,6 mln zł otrzymało 13 młodych polskich badaczy i badaczek od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Granty przyznane w ramach programu FIRST TEAM młodzi badacze będą mogli wykorzystać na stworzenie swoich pierwszych zespołów badawczych.

"Program FIRST TEAM wspiera młodych naukowców na kluczowym etapie kariery, kiedy rozpoczynają oni budowanie swojej samodzielności naukowej i pomaga im w podejmowaniu najciekawszych wyzwań badawczych" – mówi w przesłanym PAP komunikacie prasowym zastępca dyrektora ds. działalności programowej FNP dr Tomasz Poprawka. Na prace badawczo-rozwojowe można otrzymać nawet ok. 2 mln zł na trzy lata. Granty są finansowane ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

 

Do trzeciego konkursu w programie FIRST TEAM zgłoszonych zostało 81 wniosków; finansowanie na łączną kwotę 25,6 mln zł otrzymało 13 projektów. Pozyskane od FNP środki pozwolą laureatom konkursu na stworzenie własnych zespołów badawczych i sfinansowanie co najmniej 28 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 46 stypendiów dla studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych. Do współpracy przy prowadzeniu badań zostało zaproszonych łącznie 26 zagranicznych partnerów naukowych, siedmiu partnerów naukowych z Polski oraz dwóch partnerów gospodarczych.

 

Wśród laureatów konkursu znalazła się dr Agata Starosta, która będzie realizowała grant na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dzięki grantowi w wysokości blisko 2 mln zł będzie ona prowadzić badania mające na celu pokazanie zmiennej natury rybosomów bakteryjnych, tzw. wyspecjalizowanych rybosomów. Zespół dr Starosty będzie badać bakterię Bacillus subtilis. Ma ona niezwykłe właściwości, ponieważ tworzy formy przetrwalnikowe (tzw. spory) które są bardzo odporne na wszelkie formy dezynfekcji oraz mogą przeżyć bardzo wysokie i niskie temperatury, promieniowanie jonizujące czy wpływ silnych chemikaliów.

 

Szczególny nacisk zostanie położony na znalezienie czynników, które są niezbędne do funkcjonowania sporów, ponieważ może to doprowadzić do opracowania nowych antybiotyków. "Wierzę, że szczegółowe poznanie cyklu życiowego bakterii sporulujących pozwoli na otwarcie nowej drogi do opracowania specyficznych inhibitorów translacji, a tym samym poszerzenie wachlarza antybiotyków, który w ostatnich latach uległ znaczącemu uszczupleniu, ponieważ pojawiły się bakterie oporne na wiele znanych antybiotyków" – stwierdza dr Starosta.

 

Z kolei dr Konrad Wojciechowski z Fundacji Saule Research Institute będzie kierował badaniami, których celem jest zwiększenie stabilności i niezawodności perowskitowych ogniw słonecznych. Na realizację projektu i założenie własnego zespołu badawczego dr Wojciechowski otrzymał od FNP prawie 2 mln złotych.

 

Jednym z technologicznych wyzwań stojących na drodze do masowej komercjalizacji perowskitowej fotowoltaiki jest stabilność tych urządzeń: materiał perowskitowy jest podatny na degradację w warunkach atmosferycznych. "Dodatkowo, niepożądane procesy fizykochemiczne zachodzące na styku warstw wewnątrz ogniwa, mogą w negatywny sposób wpływać na długoterminową trwałość tych połączeń" - tłumaczy dr Wojciechowski.

 

Zespół kierowany przez dra Wojciechowskiego chce zwiększyć operacyjny czas życia perowskitowych ogniw słonecznych do granicy 15-20 lat, co przybliży komercyjne zastosowanie tej technologii na dużą skalę i pozwoli na konkurowanie z tradycyjnymi technologiami fotowoltaicznymi. Badania będą realizowane we współpracy z czołowymi jednostkami badawczymi w dziedzinie fotowoltaiki z Włoch i Niemiec, zaś partnerem gospodarczym projektu jest Saule Sp. z o.o.

 

Inna laureatka, dr inż. Joanna Olesiak-Bańska z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, na realizację projektu NONA (z ang. Nonlinear Optics, Nanoparticles and Amyloids) otrzymała od FNP 1,7 mln złotych. Celem badań, które będzie prowadzić zespół dr Olesiak-Bańskiej, jest opracowanie nowych metod obrazowania oraz nowych znaczników amyloidów, czyli agregatów białkowych odpowiedzialnych za wiele schorzeń, m.in. za choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.

 

Mimo ogromnego wzrostu zainteresowania badaniem mechanizmów powstawania amyloidów oraz wielu prac nad nieinwazyjnymi metodami diagnostyki chorób związanych z powstawaniem amyloidów, nadal nie ma użytecznych narzędzi w tej dziedzinie. Jak tłumaczy dr Olesiak-Bańska, wyniki badania mogą w przyszłości pomóc w stworzeniu nowych narzędzi diagnostycznych opartych na optycznych metodach obrazowania.

 

Oprócz dr Starosty i dra Wojciechowskiego, granty w ramach trzeciego konkursu w programie FIRST TEAM otrzymali: dr Piotr Brągoszewski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Damian Graczyk z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, dr Piotr Kolenderski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Dr Michał Komorowski z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie oraz dr hab. Piotr Michał Korczyk z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie.

 

Na liście laureatów znaleźli się również dr inż. Konrad Kowalczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, dr Radosław Łapkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Kinga Majchrzak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr inż. Tomasz Marszałek z Politechniki Łódzkiej oraz Michał Roman Szymański z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed.

 

1 sierpnia br. rozpocznie się nabór w czwartym i jednocześnie przedostatnim konkursie w programie FIRST TEAM. Wnioski będzie można składać do 2 października br. Z kolei nabór wniosków w ostatnim konkursie rozpocznie się na początku stycznia 2018 r.(PAP)

 

kflo/zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi