Strona główna Aktualności
Świat

Zbyt długa praca grozi arytmią serca

24.07.2017 Świat

Fot. Fotolia

Zbyt długie wysiadywanie w pracy, przekraczające 35-40 godzin tygodniowo, zwiększa ryzyko migotania przedsionków, arytmii serca grożącej udarem mózgu, niewydolnością serca i przewlekłym zmęczeniem – sugerują badania opublikowane przez „European Heart Journal”.

Główny autor badania dr Mika Kivimaki z University College London twierdzi, że wskazują na to dziesięcioletnie obserwacje ponad 85 tys. osób zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji i Finlandii. Wszyscy w chwili rozpoczęcia badania mieli średnio 43 lata i nie mieli żadnej arytmii serca.

 

Większość badanych (63 proc.) pracowało nie dłużej niż 35-40 godzin tygodniowo. Jednak ci, którzy przesiadywali w biurze co najmniej 55 godzin tygodniowo o 40 proc. częściej doświadczali migotania przedsionków.

 

Dr Kivimaki twierdzi, że rezultaty tych badań są dla niego zaskakujące, ponieważ spodziewał się, że zbyt długie przesiadywanie w pracy bardziej grozi chorobą niedokrwienną serca. Jednak badania, jakie przeprowadził wraz ze swym zespołem sugerują, że intensywna praca bezpośrednio związana jest z migotaniem przedsionków.

 

Wykazano również, że osoby, które dłużej pracują częściej są otyłe, palą papierosy, nadużywają alkoholu i są mniej aktywne fizycznie.

 

Dr Lucas Boersma i dr Bakhtawar Mahmoodi ze szpitala w Nieuwegein w Holandii w komentarzu do badań twierdzą, że ryzyko arytmii zależy od tego jak poszczególne osoby znoszą intensywną pracę. Duży wpływ ma również styl życia, przede wszystkim palenie tytoniu, odżywianie i aktywność fizyczna.

 

„Wiele zależy również od tego, jaką wykonujemy pracę i jak bardzo jest ona stresująca, czy wymaga częstych podróży i przesiadywania w biurze w różnych porach dnia” - dodaje dr Boersma. (PAP)

 

zbw/ ekr/

Tagi: medycyna
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi