Strona główna Aktualności
Świat

Pszczoły znają pojęcie zera

11.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Pszczoły wydają się być pierwszymi bezkręgowcami, które rozumieją pojęcie zera – ogłosili australijscy naukowcy podczas konferencji „Behaviour” w Estoril (Portugalia).

Liczbę i oznaczającą ją cyfrę zero wynaleźli Hindusi – pierwsza wzmianka pochodzi z połowy V wieku naszej ery. Koncepcja zera nie jest łatwa do zrozumienia nawet dla ludzi. Małe dzieci uczą się liczby zero najpóźniej i często mają kłopoty z określeniem, czy jest ona mniejsza, czy większa od jednego Pojęcie zerowej ilości wydają się rozumieć na przykład szympansy i inne małpy.

 

Chociaż pszczoły mają maleńkie zwoje mózgowe, zaskakująco dobrze radzą sobie z liczbami. Wcześniejsze badania wykazały, że potrafią "liczyć" do 4.

 

Aby sprawdzić, jak pszczoły uporają się z zerem, Scarlett Howard z RMIT University w Melbourne oraz jej koledzy najpierw nauczyli pszczoły rozróżniania dwóch liczb. W tym celu zbudowali dwie platformy, umieszczając na każdej od jednego do czterech kształtów.

 

Na jednej platformie pszczołom zaoferowano słodki roztwór sacharozy, na drugiej – nieprzyjemnie gorzką chininę (poprzednie badania wykazały, że pszczoły uczą się szybciej, jeśli nie są jedynie wynagradzane za prawidłowy wybór, ale także karane za zły).

 

Naukowcy szkolili pszczoły, aby kojarzyły platformę, która miała mniej kształtów ze słodką nagrodą. Nauka trwała do czasu, gdy owady zaczęły dokonywać właściwego wyboru w 80 proc. przypadków.

 

Potem testy kontynuowano z użyciem rozmaicie ukształtowanych przedmiotów - aby potwierdzić, że reagują na liczbę obiektów, a nie ich wygląd.

 

Kolejny etap polegał na wybieraniu pomiędzy dwoma lub trzema kształtami a ich brakiem (czyli zerem kształtów). W większości przypadków pszczoły wybierały zero.

 

Podczas drugiego eksperymentu w ten sam sposób przeszkolono inne pszczoły, jednak tym razem musiały one wybrać lądowanie na platformie z zerem - lub drugiej, zawierającej od jednego do sześciu przedmiotów. Zwykle wybierały zero, ale były mniej dokładne i zabierało to więcej czasu, gdy alternatywą był jeden, a nie sześć obiektów.

 

Jak podkreśliła prezentująca wyniki badań Howard, fakt, że różnica pomiędzy obiema ilościami do wyboru zdawała się wpływać na to, jak trudne było znalezienie rozwiązania - to kolejny dowód, że pszczoły traktują zero jako liczbę, w sposób podobny do ludzi i innych ssaków naczelnych. Nie wiadomo, dlaczego potrzebują aż tak wyrafinowanych umiejętności matematycznych.(PAP)

 

pmw/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi