Strona główna Aktualności
Świat

Mammografię najlepiej wykonywać od 40. roku życia

23.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Wczesne rozpoczęcie corocznej mammografii począwszy od 40. roku życia jest bardziej korzystne i zwiększa szanse wykrycia raka piersi – wykazały badania amerykańskie opublikowane przez pismo „Cancer”.

W USA od lat toczy się dyskusja, w jakim wieku kobiety powinny zacząć wykonywać mammografię, badanie rentgenowskie pozwalające wykryć raka pierwsi we wczesnym etapie, zanim pojawią się pierwsze objawy. Chodzi głównie o to, czy już w 40. roku życia, czy dopiero później – około pięćdziesiątki. Sporne jest również to, jak często powinna być wykonywana mammografia – co roku czy tylko co dwa lata.

 

Najnowsze badania przeprowadzone pod kierunkiem dr Elizabeth Arleo z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku sugerują, że mammografię lepiej jest wykonywać już od 40. roku życia, i to co roku. Jeśli będzie ona kontynuowana do osiemdziesiątki, może to zmniejszać ryzyko zachorowania na rak piersi o 40 proc.

 

"Wczesny skrining przy użyciu mammografii od 40. roku życia jest najlepszym sposobem na uniknięcia przedwczesnego zgonu z powodu raka piersi" – przekonuje dr Arleo.

 

Tak wczesnemu skriningowi sprzeciwiają się eksperci Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS), jak i doradcy rządu amerykańskiego z U.S. Preventive Services Task Force.

 

Dr Otis Brawley z American Cancer Society zwraca uwagę, że wczesne i częste wykonywanie mammografii pozwala wykryć więcej zmian złośliwych, ale znacznie zwiększa ryzyko powikłań takiego badania. Chodzi przede wszystkim o wyniki fałszywie pozytywne - czyli takie, które sugerują, że może być guz, ale po kolejnych badaniach z użyciem głównie biopsji (pobrania komórek) okazuje się, że są to zmiany łagodne.

 

"Kobieta rozpoczynająca mammografię w wieku 40 lat ma bardzo małą szansę uniknięcie zgonu z powodu raka piersi, natomiast bardzo duże jest u niej ryzyko uzyskania wyników fałszywie pozytywnych" – zauważa dr Otis Brawley.

 

Specjalista przekonuje, że korzyści ze skriningu z użyciem tego badania zaczynają przewyższać jego zagrożenia dopiero u kobiet w wieku 47-48 lat.

 

Z tego powodu American Cancer Society uważa, że tego rodzaju coroczne badania przesiewowe powinny być wykonywane najwcześniej od 45. roku życia, a po ukończeniu 55 lat – co dwa lata. U.S. Preventive Services Task Force zaleca skrining co dwa lata od 50. roku życia.

 

W Polsce bezpłatne badania przesiewowe z użyciem mammografii od 2007 r. wykonywane są u kobiet w wieku 50-69 lat.

 

Dr Katarzyna Pogoda z Centrum Onkologii w Warszawie uważa, że badania pozwalające wykryć raka piersi mogą być wykonywane u kobiet młodszych, poniżej 50. roku życia. Jednak w tym wieku zalecane jest podawanie się również USG piersi, a nie tylko mammografii. (PAP)

 

zbw/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi