Strona główna Aktualności
Kosmos

Od 14 września w „Koperniku” Festiwal Przemiany

05.09.2017 Kosmos, Popularyzacja nauki, Popularyzacja

Fot. materiały prasowe

Czyj jest Kosmos? - pod takim hasłem od 14 do 17 września w Warszawie odbędzie się Festiwal Przemiany. Centrum Nauki Kopernik zaprosiło naukowców i artystów z całego świata, aby zabrali głos w takich kwestiach, jak wydobycie surowców na asteroidach czy zasiedlenie Marsa. W programie warsztaty, koncerty, kino, prezentacje i pokazy w Planetarium.

Coś dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci nauki, jak i sami badacze. Bogata jest oferta dla nauczycieli i grup uczniów, którzy będą mogli poznać zawody przyszłości. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin z dziećmi. Miłośnicy sztuki, zwłaszcza melomani, także nie obejdą się smakiem – publiczność zaproszona jest na plenerowe i kameralne koncerty. Wydarzenia festiwalowe są otwarte dla publiczności, jedynie na koncerty trzeba kupić bilety. Warsztat Medialab – Internet Rzeczy wymaga wcześniejszej rejestracji i jest przeznaczony dla naukowców, artystów i projektantów.

 

Wykłady specjalne wygłoszą: Joe Davis – amerykański badacz, artysta i wizjoner z MIT i Harvardu oraz Leopold Summerer z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), zajmujący się badaniami nad przyszłością.

 

Festiwal podejmuje temat eksploracji przestrzeni pozaziemskiej w kontekście nowych modeli ekonomicznych oraz technologii kosmicznych. Centrum Nauki Kopernik inicjuje debatę o społeczeństwie, dla którego Kosmos to już nie tylko marzenia, ale codzienność.

 

Do kogo będzie należał Kosmos? Czy planowane misje i programy doprowadzą do zrównoważonej współpracy, czy wręcz przeciwnie – spowodują wyścig po surowce, patenty i władzę? Kto będzie czerpał z tego korzyści? Jak funkcjonuje prawo własności w Kosmosie? Kiedy zyskamy niezbędną wiedzę i narzędzia, umożliwiające zasiedlanie innych planet? Jak będziemy „użytkować” pozaziemskie środowiska? Międzynarodowe agencje kosmiczne, politycy, wpływowe lobby na świecie, wielkie prywatne firmy, niezależni eksperci, grupy pasjonatów, konstruujących własne satelity - wszyscy mają różne wizje przyszłości.

 

Centrum Nauki Kopernik zaprosiło do dyskusji w interdyscyplinarnych zespołach naukowców: inżynierów, astronomów, astrofizyków, biologów, humanistów, socjologów, etyków i prawników. Gośćmi Festiwalu Przemiany będą również artyści, projektanci, architekci, ekolodzy i aktywiści społeczni.

 

Pierwszym z głównych elementów festiwalu jest wystawa pt. "Powrót na Księżyc", prezentująca badania naukowe, projekty technologiczne oraz prace z zakresu art&science, designu i architektury. Drugim filarem programu będzie I Kongres Marsjański – forum do dyskusji nad budową cywilizacji międzyplanetarnej, gdzie eksperci tylko wprowadzają w tematykę, zadając kluczowe pytania, a konkretnych rozwiązań szukają uczestnicy w grupach. Całodniowy program paneli dyskusyjnych będzie okazją do osobistych rozmów z twórcami.

 

W ramach festiwalu zaplanowano też warsztaty Przemiany Medialab - dla naukowców, projektantów i branży kreatywnej oraz Openlaby - otwarte warsztaty z geologii planetarnej i pokaz z ekipą konstruktorów łazików marsjańskich.

 

Z kolei Przemiany Młodych to całodniowy program wydarzeń dla nauczycieli i uczniów szkół licealnych, poświęcony zawodom przyszłości. Uczestnicy będą mogli rozmawiać z finalistami konkursów Remote Mars Yard i CanSat oraz ze studentami Politechniki Częstochowskiej, zdobywcami III miejsca na zawodach łazików marsjańskich - University Rover Challenge 2017. Projekcje w Kinie Przemian przygotowała nowojorska fundacja – Imagine Science Films. Repertuar tworzą trzy bloki tematyczne, układające się w spójną opowieść o Kosmosie, nowych technologiach i różnorodności życia na Ziemi.

 

Część rozrywkowa festiwalu to Przemiany Live! – plenerowy koncert muzyki elektronicznej. Dodatkową atrakcję muzyczną stanowi „Marsjański pył”, kameralny koncert Stefana Wesołowskiego pod kopułą Planetarium – dźwiękom harfy, wiolonczeli, pianina i syntezatora towarzyszyć będą wizualizacje, inspirowane futuryzmem kosmicznym lat 40. i 50.

 

Ostatni dzień festiwalu upłynie na śniadaniu nad rzeką. Targ warzyw i zdrowej żywności, połączony zostanie z wykładem o uprawie roślin na Marsie i spotkaniem z pierwszymi polskimi astronautami analogowymi, uczestnikami misji LUNAR EDITION.

 

Uroczyste Otwarcie Festiwalu Przemiany 2017 odbędzie się 14 września o godzinie 19.00. Więcej informacji: www.festiwalprzemiany.pl  oraz https://www.facebook.com/festiwalprzemiany

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi