Strona główna Aktualności
Świat

Taniec może spowalniać proces starzenia mózgu

13.09.2017 Świat

Fot. Fotolia

Regularny udział w zajęciach tanecznych istotnie wpływa na spowolnienie procesu starzenia mózgu u seniorów – wynika z badania, które publikuje pismo “Frontiers in Human Neuroscience”.

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Magdeburgu zaobserwowali, że nauka tańców miała większy pozytywny wpływ na sprawność mózgu niż zajęcia fitness, które obejmowały ćwiczenia wytrzymałościowe (jak bieg, podskoki), siłowe oraz rozciąganie. W badaniu udział wzięło 26 ochotników o średniej wieku 68 lat. 14 z nich przez 18 miesięcy uczestniczyło w bardzo urozmaiconych zajęciach tanecznych, a 12 w ćwiczeniach fitness.

 

Badania obrazowe mózgu po zakończeniu zajęć ujawniły, że w obu grupach wzrosła objętość różnych obszarów hipokampa, struktury odpowiedzialnej za utrwalanie informacji (czyli przenoszenie ich z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej). To właśnie hipokamp ulega przede wszystkim uszkodzeniu u osób chorych na alzheimera. Jego objętość maleje również wraz z wiekiem.

 

W grupie tańczącej wzrost objętości dotyczył większej liczby obszarów w lewej części hipokampa (w tym zakrętu zębatego), a ponadto tylko w tej grupie powiększyła się część prawego hipokampa o nazwie podkładka. Co więcej, tylko u osób tańczących poprawiło się poczucie równowagi.

 

Jak komentuje główna autorka pracy dr Kathrin Rehfeld, seniorzy w grupie tanecznej regularnie poznawali nowe rodzaje tańca, jak tańce latynoamerykańskie, jazz i inne. Wiązało się to z tym, że co dwa tygodnie uczyli się nowych kroków, ułożenia ciała, figur tanecznych, innego rytmu i tempa. „Najbardziej wymagającym aspektem dla uczestników tych zajęć było przypominanie sobie układów pod presją czasu bez żadnych podpowiedzi ze strony instruktora” – wyjaśniła badaczka. Jej zdaniem to właśnie może być odpowiedzialne za istotną poprawę poczucia równowagi w grupie tańczącej.

 

Dr Rehfeld podkreśla, że zajęcia taneczne są bardzo obiecującą metodą, która może spowolnić, a nawet przeciwdziałać związanemu z wiekiem pogorszeniu sprawności umysłowej i fizycznej. Maja one tę zaletę, że wymagają aktywności aerobowej, umysłowej oraz czuciowo-ruchowej, a jednocześnie są związane z niskim ryzykiem kontuzji.

 

„Wierzę, że każdy chciałby żyć w zdrowiu i niezależności tak długo jak to możliwe. Aktywność fizyczna jest jednym z tych elementów stylu życia, które mogą się do tego przyczynić, przeciwdziałając kilku czynnikom ryzyka i spowalniając procesy starzenia się. Uważam, że taniec jest dobrym sposobem na tworzenie nowych wyzwań swojemu ciału i umysłowi, zwłaszcza w starszym wieku” - komentuje.

 

Dr Rehfeld zwraca uwagę, że pacjenci z demencją silnie reagują na muzykę. Dlatego jej zespół planuje przetestować nowy program fitness, łączący gimnastykę z zajęciami rytmiczno-muzycznymi, wśród pacjentów cierpiących na demencję. (PAP)

 

jjj/ agt/

Tagi: taniec , demencja
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi