Strona główna Aktualności
Świat

Szklane domy to zguba nietoperzy

14.09.2017 Świat

Fot. Fotolia

Pionowe szklane powierzchnie tworzące fasady nowoczesnych budynków utrudniają nawigację nietoperzom, co prowadzi do fatalnych w skutkach kolizji – informuje pismo „Science”.

Dzięki ultradźwiękowej echolokacji, czyli niesłyszalnym dla człowieka piskom, odbijającym się od przeszkód i trafiającym do ich czułych uszu, nietoperze potrafią latać w ciemności z dużą prędkością, unikając naturalnych zagrożeń, takich jak drzewa.

 

Jak jednak wykazali specjaliści z instytutu Maxa Plancka w Monachium, gładkie, pionowe powierzchnie, takie jak szklane okna nowoczesnych budynków, tworzą „ślepe punkty” w nietoperzowym systemie nawigacji. Podobny efekt wykorzystywały pierwsze „niewidzialne” samoloty - trafiające na ich kanciaste bryły sygnały radarów przy odpowiednim kącie padania odbijały się gdzieś w przestrzeń zamiast trafiać z powrotem do odbiornika.

 

Jak wykazały badania przeprowadzone w ciemnym tunelu na nockach dużych (Myotis myotis), nie widząc, a raczej nie słysząc gładkiej przeszkody, nietoperz może na nią wpaść. Gdy w kącie tunelu umieszczono pionową metalową płytę, 19 z 21 badanych nietoperzy wpadło na nią przynajmniej raz. Z poziomą nie zderzył się żaden.

 

Nietoperze, które zderzyły się z pionową płytą, wysyłały mniej sygnałów, a także zbliżały się do niej pod ostrzejszym kątem i z większą prędkością niż te, które uniknęły kolizji.

 

Podobne obserwacje dotyczyły trzech dziko żyjących gatunków.

 

Prawdopodobnie na skutek mylnej nawigacji i zderzeń, w pobliżu budynków znajdowane bywają martwe nietoperze (podczas eksperymentu żaden osobnik nie ucierpiał, jak zaznaczają autorzy).

 

W naturze gładkie pionowe powierzchnie prawie nie występują. Natomiast poziome to zwykle woda. Dlatego nietoperze próbują napić się z dużych gładkich tafli.

 

Naukowcy chcą dokładniej zbadać wagę problemu i wzywają do monitorowania zagrożenia, zwłaszcza na obszarach gdzie te latające ssaki gromadzą się w dużej liczbie. Ich zdaniem powinno się unikać tworzenia gładkich, pionowych powierzchni tam, gdzie nietoperze migrują, żerują lub wychowują młode.

 

Nietoperze należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt – większość ich siedlisk uległa zniszczeniu. Mają znaczny wpływ na równowagę ekologiczną - odgrywają dużą rolę w zapylaniu kwiatów, zjadają także wiele owadów.(PAP)

 

pmw/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi