Strona główna Aktualności

W poniedziałek rozpocznie się Zachodniopomorski Festiwal Nauki

14.09.2017 Popularyzacja nauki, Festiwale nauki, Popularyzacja

Fot. Fotolia

Śmiechoterapia, fizyka w muzyce, genetyka, pepperoni, nauki morskie i zwoje znad Morza Martwego – to wybrane smaczki z menu popularnonaukowej uczty, jaką uczelnie ze Szczecina i Koszalina zaserwują od 18 do 22 września podczas Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki.

Dyskusja panelowa na temat wpływu cywilizacji na człowieka zainauguruje XVII Zachodniopomorski Festiwal Nauki. Święto popularyzacji nauki rozpocznie się uroczyście na Uniwersytecie Szczecińskim, ale w festiwalu wezmą udział niemal wszystkie uczelnie publicznie i niepubliczne Szczecina i Koszalina: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Akademia Morska, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP oraz Politechnika Koszalińska.

 

Goście Festiwalu Nauki poznają m.in. sekrety śmiechoterapii, dowiedzą się też, jak Pitagorasa i Bacha połączył Hertz - na wykładzie o strunach, strojach i częstotliwości. Wydział Filologii Uniwersytetu Szczecińskiego przygotował zajęcia irlandzkie, wykłady w języku angielskim i prezentację o Hiszpanii i jej sztuce. Wykład "Peperoni czy pepperoni?" powinien wyjaśnić wiele wątpliwości co do pisowni obcojęzycznych słów, które na co dzień wplatamy do naszych wypowiedzi, ale nie zawsze wiemy jak je napisać. W Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka na Wydziale Kultury Faizycznej i Promocji Zdrowia tej samej uczelni będzie można poznać podstawy genetyki. Izolacja DNA to również jedna z atrakcji warsztatów zorganizowanych przez Zachodniopomorski Uniwersytet Szczeciński.

 

Wielu zainteresuje zapewne organizowany przez ZUT pokaz drukowania 3D. Wydział Teologii Uniwersytetu Szczecińskiego odkryje przed słuchaczami tajemnice zwojów znad Morza Martwego. Przedstawiciele nauk o Ziemi poprowadzą gości od ekstremalnych zjawisk pogodowych, poprzez hydroakustykę stosowaną, po zrównoważony rozwój gospodarki wodnej. Wyższa Szkoła Humanistyczna organizuje Piknik Rodzinny. W ramach festiwalu zaplanowano też wycieczki terenowe.

 

Festiwal odbywa się pod organizacyjnym kierownictwem Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Program dostępny na stronie www.festiwal.stn.szczecin.pl zawiera wykłady, warsztaty, wystawy, pokazy, ćwiczenia, różnorodne tematycznie zajęcia – począwszy od nauk technicznych, poprzez nauki morskie, astronomiczne, przyrodnicze aż po humanistyczne czy filologiczne.

 

Wyższe uczelnie Szczecina i Koszalina otwierają drzwi sal wykładowych, laboratoriów i pracowni dla wszystkich zainteresowanych osób. Festiwalowe spotkania są przygotowywane z myślą o różnych grupach uczestników: młodzieży, zwłaszcza szkół ponadpodstawowych, środowiskach akademickich, jak również – osobach dorosłych, w tym słuchaczach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkania z badaczami mają zainteresować publiczność różnymi dziedzinami wiedzy oraz zaprezentować osiągnięcia naukowców regionu zachodniopomorskiego i sposobów ich praktycznego zastosowania. Różnorodną ofertę przygotowały również szczecińskie instytucje: Książnica Pomorska, Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej oraz Archiwum Państwowe. Wśród tak wielu propozycji każdy znajdzie interesujące tematy. Organizatorzy przewidzieli wyjazdowe zajęcia terenowe w najpiękniejszych i cennych przyrodniczo miejscach województwa zachodniopomorskiego. Na wycieczki te obowiązują zapisy.

 

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

 

kol/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi