Strona główna Aktualności
Uczelnie

Parlament Studentów RP: projekt ustawy o szkolnictwie dobrym punktem wyjścia

19.09.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Projekt ustawy dot. reformy szkolnictwa to dobry punkt wyjścia do dalszych działań – ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący Parlamentu Studentów RP Tomasz Tokarski. Jak dodał, resort nauki uwzględnił postulaty środowiska akademickiego; na razie ustawa nie budzi obaw.

Projekt przedstawił we wtorek podczas Narodowego Kongresu Nauki (NKN) w Krakowie minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Nad nową koncepcją ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce - tzw. Ustawą 2.0 - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) pracowało w dialogu ze środowiskiem naukowym od 2016 r.

 

"Cieszymy się, że wiele naszych postulatów zostało uwzględnionych przez MNiSW" – powiedział przewodniczący Studentów Rzeczpospolitej Polski.

 

Podkreślił, że organizacja, której przewodniczy, popiera ten projekt - i póki co uważa, że ustawa nie budzi obaw. Jednak w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie czas na głębszą analizę projektu i przedstawienie sugestii, zastrzeżeń.

 

"W ustawie są dobre rozwiązania dla studentów, ale i dla samorządności studenckiej" – ocenił Tokarski.

 

Wśród tych punktów ustawy, które szczególnie cieszą, wymienił zapis o tym, że uczelnia na etapie rekrutacyjnym będzie miała obowiązek przedstawić kandydatowi na studia katalog opłat i wysokość tych opłat. Ustawa zakłada, że opłaty te nie będą mogły ulec zmianom w czasie studiów.

 

"To jest bardzo ważne, bo to realnie zabezpiecza pozycję studenta. Do tej pory tę relację student-uczelnia regulowała umowa cywilnoprawna, która była nieefektywna, mogła być aneksowana, a wiec opłaty mogły być zmieniane" – mówił przewodniczący.

 

Innym istotnym zapisem ustawy jest wg niego ta mówiąca o karach finansowych dla uczelni, które złamią prawa studenta.

 

Przewodniczący PS RP skomentował też zapisy dotyczące samorządności studentów. Za ważny uznał zapis, że w radzie uczelni będzie miejsce dla członka, przewodniczącego samorządu studenckiego. „To jest duży sukces, ponieważ w 7- lub 9-osobowej radzie uczelni, gdzie 50 proc. członków będzie pochodziło spoza wspólnoty uczelni, przewodniczący samorządu studenckiego będzie miał istotny głos” – wskazał.

 

Dodał też: "dobrze, że zachowujemy przedstawicielstwo studentów i doktorantów w senacie i kolegium elektorów na poziomie co najmniej 20 proc."

 

Wśród ważnych kwestii zdaniem przewodniczącego jest też to, że studenci będą mieli wpływ na wybór uczonych zajmujących stanowiska kierownicze na uczelni, np. prorektorów i prodziekanów.

 

Beata Kołodziej (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

bko/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi