Strona główna Aktualności
Uczelnie

Jarosław Gowin: dyplom polskiej uczelni musi odzyskać prestiż

19.09.2017 Uczelnie, Filmy, Narodowy Kongres Nauki, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 19.09.2017

Po reformach uczelnie będą kształcić na wyższym poziomie, co oznacza też wyższe wymagania w stosunku do studentów - powiedział dla PAP wicepremier szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że dyplom polskiej uczelni musi odzyskać prestiż.

Założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił we wtorek w Krakowie, podczas Narodowego Kongresu Nauki (NKN).

 

Jarosław Gowin powiedział, że polska nauka od wielu lat czekała na wydarzenie takie, jak NKN. "Myślę, że nawet w skali europejskiej to jest coś unikalnego" – ocenił. "Moim zdaniem jest to jeden z najważniejszych dni w historii polskiej nauki po 1989 r." – powiedział. Zwrócił uwagę, że podczas kongresu przedstawiciele rządu i środowisko akademickie spotkali się, "by nadać nowy impuls rozwojowy polskiej nauce".

 

Jarosław Gowin podsumował ustalenia projektu nowej ustawy: „Uczelnie będą kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie , co oznacza też wyższe wymagania w stosunku do studentów. Dyplom polskiej uczelni musi odzyskać swój prestiż".

 

 

Jego zdaniem również uczelnie i instytuty naukowe powinny prowadzić badania naukowe na wyższym poziomie, bo – jak ocenił wicepremier – "bez nowoczesnej nauki nie zbudujemy nowoczesnego państwa, i zwłaszcza nie zbudujemy nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki".

 

Mówiąc o zmianach, jakie czekają zatrudnionych na uczelniach naukowców, Jarosław Gowin ocenił: "Mniej obowiązków biurokratycznych, mniej punktozy (pogoni za punktami – PAP), więcej czasu na prowadzenie badań naukowych i na zajęcia ze studentami, ale w mniejszych grupach". Gowin zaznaczył też, że będzie się odchodzić od kształcenia masowego.

 

Po reformach zróżnicować się też mają ścieżki kariery akademickiej. "Są naukowcy, którzy są niekoniecznie równie wybitnymi dydaktykami" – zauważył. I odwrotnie – na uczelniach są też zatrudnione osoby, które nie prowadzą już badań naukowych, ale są wybitnymi dydaktykami, autorytetami dla studentów. "Jedni i drudzy dzięki tej ustawie będą mogli realizować w pełni swoją misję" – ocenił.

 

Ludwika Tomala (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi