Strona główna Aktualności
Uczelnie

Rektor UW: okres przejściowy na uczelniach będzie długi i pracowity

20.09.2017 Uczelnie, Filmy, Narodowy Kongres Nauki, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Na zdjęciu rektor UW prof. Marcin Pałys. Fot. PAP/Tomasz Gzell 31.08.2016

Okres przejściowy na uczelniach po wejściu w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym będzie długi i pracowity. W projekcie zawarto wiele ciekawych rozwiązań, m.in. związanych ze studiami doktoranckimi - powiedział PAP rektor UW prof. Marcin Pałys.

Założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił we wtorek w Krakowie, podczas Narodowego Kongresu Nauki (NKN).

 

"Wydaje mi się, że jest bardzo dużo bardzo ciekawych rozwiązań przewidzianych w tym nowym projekcie ustawy. Dużo będzie zależało do tego, jak są sformułowane konkretne przepisy, bo ostatecznie będziemy za kilka lat pracować w oparciu o zapisy ustawy, a nie tylko o intencje, które im przyświecały" - powiedział PAP we wtorek w czasie obrad Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie rektor UW prof. Marcin Pałys.

 

Rektor UW stwierdził, że kolejne lata po wejściu w życie nowej ustawy (w okresie przejściowym) będą dla uczelni długie i bardzo pracochłonne.

 

 

"Wiele z zaproponowanych zmian w systemie szkolnictwa wyższego będzie wymagało bardzo dużej pracy po stronie uczelni; zarówno koncepcyjnej, jak i organizacyjnej. A więc czekają nas bardzo pracowite lata. Oby doprowadziły do jak najlepszych rezultatów. Wtedy ta praca i ten wysiłek będzie dobrze nagrodzony" - powiedział.

 

Wśród najważniejszych zmian związanych z tzw. Ustawą 2.0 wskazał studia doktoranckie. "Wydaje mi się, że jest zrobiony olbrzymi krok, jeżeli chodzi o doktoraty i studia doktoranckie. To był system, który działał niedobrze i najwyższy czas go zmienić" - stwierdził prof. Pałys.

 

Rektor wskazał też na korzystne rozwiązania dotyczące samoorganizacji uczelni. "Bardzo podoba mi się również podejście, które pozwala na to, żeby uczelnia miała większą swobodę w organizowaniu swojej struktury wewnętrznej, i w związku z tym - dopasowywanie jej do celów tej konkretnej uczelni, a nie do ogólnego jednego celu, takiego samego dla wszystkich uczelni w Polsce" - zaznaczył.

 

Wśród innych ważnych zmian prof. Pałys wskazał nowe rozwiązania związane z ewaluacją, stworzenie ścieżek kariery i otwartość uczelni.

 

Zapytany o ewentualne zagrożenia stwierdził: "Powiedziałbym, że zagrożenia widzę w tym miejscu, w którym całe środowisko akademickie musi na nowo przemyśleć, jak powinny być zorganizowane uczelnie, jak powinny funkcjonować" - dodał. W jego opinii niebezpieczeństwo polega na tym, że uczelnie będą chciały trzymać się tylko i wyłącznie dotychczasowych rozwiązań i nie będą chciały korzystać w wystarczającym stopniu z nowych rozwiązań, które pojawią się w nowej ustawie. (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

szz/ zan

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi