Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prezydent: działalność naukowców polskiego pochodzenia buduje polską markę

21.09.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w Siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Fot. PAP/Radek Pietruszka 20.09.2017

Działalność naukowców polskiego pochodzenie buduje polską markę; jako państwo potrzebujemy wsparcia ze strony polskiego środowiska naukowego na świecie - powiedział w środę w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent spotkał się w środę w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku z przedstawicielami świata nauki. Podziękował, w imieniu Rzeczpospolitej, za 92 lata działalności fundacji oraz wspierania polskiej nauki i polskiej młodzieży.

 

"Faktycznie ta kwota miliona dolarów rocznie, która jest przeznaczana na program stypendialny, ona robi ogromne wrażenie. To jednak jest kwota bardzo konkretna. Bardzo serdecznie za to dziękuję, że ta działalność jest przez państwa prowadzona, w sposób tak mądry, przez całe lata" - powiedział prezydent.

 

Podziękował również za stworzenie Kolegium Wybitnych Naukowców Polskiego Pochodzenia.

 

"To jest niezwykle ważne, bo my potrzebujemy bardzo jako państwo takiego właśnie wsparcia ze strony polskiego środowiska naukowego na świecie" - zaznaczył. Dodał, że chodzi również o wsparcie młodych Polaków, także o charakterze instytucjonalnym. "Żeby była instytucja, do której wiadomo, że można się zgłosić, z którą można rozmawiać, która jest w stanie również obiektywnie ocenić, wybrać tych, których warto wspierać" - dodał prezydent.

 

Podkreślił, że cieszy się także z tego, że naukowcy polskiego pochodzenia ze sobą współpracują. "To jest również niezwykle istotne, jeżeli chodzi o budowanie takiej polskiej marki na świecie" - powiedział do nich prezydent.

 

Według dr. Zbigniewa Darzynkiewicza powstałe przed czterema laty Kolegium Wybitnych Naukowców Polskiego Pochodzenia liczy obecnie ok. 400 członków. "Wśród nich są światowej sławy naukowcy różnych pokoleń, urodzeni w Polsce, ich dzieci i wnuki" – powiedział Darzynkiewicz, twórca Kolegium.

 

Jak zaznaczył, celem stworzenia Kolegium była chęć pokazania osiągnięć polskich naukowców, z których powinniśmy być dumni. "Prace naukowe, które otwierają nowe dziedziny, odkrycia, patenty, postęp techniczny stanowią największe bogactwo każdego kraju. Powinniśmy być dumni z tego, jak wielki wkład w intelektualne bogactwo Stanów Zjednoczonych, a pośrednio światowe, ma Polonia" – podkreślił.

 

Założona w 1925 r. Fundacja Kościuszkowska ma na celu pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową. Na stypendia i granty dla polskich i amerykańskich studentów, naukowców, profesjonalistów i artystów oraz promocję kultury polskiej w USA Fundacja przeznacza około miliona USD rocznie.

 

Z Nowego Jorku Marzena Kozłowska (PAP)

 

mzk/ mobr/ mc/ pad/

Tagi: usa , andrzej duda
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi