Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Starożytne budowle odkryli naukowcy na turystycznej wyspie Rab w Chorwacji

28.09.2017 Archeologia, Historia i kultura

Prace wykopaliskowe polsko – chorwackiego zespołu naukowców w zatoce Podsidlo. Fot. F. Welc

Rezydencje mieszkalne, warsztaty oraz piece sprzed ponad 1,5 tys. lat odkrył zespół archeologów z Polski i Chorwacji na wyspie Rab na Morzu Adriatyckim w Chorwacji. Na wyspie zabytkom zagraża m.in. duży ruch turystyczny i rozwój infrastruktury - stąd obecność naukowców.

Wyspa Rab jest uważana za jeden z bardziej atrakcyjnych celów turystycznych wyjazdów na wybrzeżu chorwackim ze względu na piękne krajobrazy oraz mikroklimat. Dlatego w ostatnich latach dynamicznie rozwija się tam infrastruktura – powstają liczne apartamenty i hotele.

 

"W związku z tym coraz więcej zabytków jest w jakimś stopniu zagrożonych zniszczeniem. Naszym celem jest pełna inwentaryzacja stanowisk archeologicznych zachowanych na wyspie Rab oraz przebadanie w sposób wykopaliskowy najważniejszych z nich" - opowiada PAP kierownik ekspedycji ze strony polskiej, dr hab. Fabian Welc z Instytutu Archeologii UKSW. Chorwackim partnerem jest dr Ana Konestra z Instytutu Archeologii w Zagrzebiu.

 

Z pierwszego, kompleksowego rekonesansu archeologów na wyspie Rab wynika, że ludzie pojawili się na tej wyspie już w okresie schyłkowego paleolitu, czyli kilkanaście tysięcy lat temu. Ale najwięcej reliktów po przeszłości pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

 

"Wyspa Rab położona była w strategicznym miejscu na mapie szlaków Rzymu. Z tego powodu cesarz Oktawian August (63 r. p.n.e. - 14 r. n.e.) zbudował na wyspie port oraz miasto umocnione murami, z których cześć zachowała się w formie reliktowej do chwili obecnej wokół współczesnego miasta Rab" - podkreśla Welc.

 

Podczas pierwszego sezonu prac zespół archeologów skoncentrował swoje wysiłki w północno wschodniej części wyspy w zatoce Podšilo (rejon Lopar). Kilka lat wcześniej odkryto tam zespół dużych pieców garncarskich. W tym roku dzięki zakrojonym na szeroką skalę badaniom geofizycznym z użyciem georadaru naukowcom udało się namierzyć kolejne konstrukcje towarzyszące warsztatom ceramicznym. Zlokalizowano m. in. rezydencje mieszkalną i prawdopodobnie pomieszczenia warsztatowe pochodzące z IV i V w. n.e.

 

Budynki te okalały w starożytności rozległy port, który był istotnym punktem na szlaku handlowym między Cesarstwem a Afryką Północną.

 

Archeolodzy przeprowadzili na ograniczoną skalę wykopaliska w miejscu wytypowanym na podstawie wyników georadarowych. Dzięki temu odsłonięto mury dużego budynku mieszkalnego, który ozdobiony był kolumnadą, o czym świadczy m.in. odkopana baza kolumny. Wśród odkrytych zabytków towarzyszących murom badacze wyliczają importowane z obszaru cesarstwa szkło, bardzo liczne fragmenty importowanych z obszaru Afryki północnej amfor oraz monety i ozdoby.

 

"Znaleziska te świadczą niewątpliwie o znacznej zamożności ówczesnych mieszkańców wyspy, zapewne bogaconych się dzięki dalekosiężnej wymienia handlowej" - uważa Welc.

 

Najciekawsze odkrycia polsko-chorwackiego zespołu zostaną w przyszłości udostępnione do zwiedzania dla turystów - zapewnia Welc. W przyszłym roku badacze planują dalsze wykopaliska w rejonie zatoki Podšilo oraz kontynuację geofizycznego rozpoznania kolejnych stanowisk zachowanych w północnej części wyspy.

 

Szymon Zdziebłowski (PAP)

 

szz/ ekr/

Urwisty brzeg zatoki Podšidlo, w obrębie której zespół polskich i chorwackich archeologów inwentaryzuje stanowiska archeologiczne. Fot. F. Welc

Georadarowy obraz rzymskiego budynku mieszkalnego z IV/V w. n.e. Rys. F. Welc

Odsłonięty fragment murów późnoantycznej rezydencji zlokalizowanej dzięki badaniom georadarowym przeprowadzonym w zatoce Podšidlo. Fot. F. Welc

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi