Strona główna Aktualności
Uczelnie

Katowicka biblioteka uczelniana z nowym katalogiem

02.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Uruchomieniem nowego katalogu elektronicznego i gigantycznym tortem uczciła w poniedziałek w Katowicach swoje 5. urodziny wspólna biblioteka Uniwersytetów: Śląskiego i Ekonomicznego – Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA).

Dotychczas z jej zbiorów skorzystało 1,6 mln osób.

 

"Zmieniamy się i w przestrzeni realnej, i wirtualnej, w związku z tym od dzisiaj mamy zupełnie nowy katalog elektroniczny, który przede wszystkim dostosowuje się do urządzeń mobilnych. To było największe oczekiwanie. Używamy w tej chwili rozmaitych komputerów przenośnych, telefonów, tabletów, i ten katalog dopasowuje się do nich, posiada funkcje nowoczesnych przeglądarek, do których też przywykliśmy, czyli że pewne dane są zapamiętywane, pewne wyniki wyszukiwania mogą być wysłane esemesem czy mailem" – powiedział PAP dyrektor biblioteki prof. Dariusz Pawelec.

 

Choć CINiBA to biblioteka dwóch uczelni - jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Jak poinformował prof. Pawelec, stanowią oni ok. 60 proc. czytelników, a ok. 40 proc. to studenci i wykładowcy obu uczelni. "To pokazuje, że ta funkcja publiczna takiego obiektu też jednak była potrzebna" – zaznaczył.

 

Biblioteka zorganizowała też dotychczas ok. 5 tys. konferencji, warsztatów, wykładów, wystaw, wycieczek, szkoleń, w których udział był bezpłatny. "To jest przestrzeń na imprezy, spotkania; wypełniamy różne funkcje, można zimą i w deszczu się schronić, korzysta z tego wiele osób bezdomnych, mają jednocześnie dostęp do komputera, możliwość wysłania maila czy załatwienia sprawy urzędowej. Pokazuje to jakieś potrzeby w mieście, które zabezpiecza ta biblioteka, nie wiem, czy powinna to robić, ale tak się dzieje" – dodał prof. Pawelec.

 

Książnica została udostępniona czytelnikom 27 września 2012, a oficjalnie otwarta 12 października tego samego roku. Jej zbiory liczą ponad 1,7 mln woluminów. Gromadzi światową literaturę naukową, interdyscyplinarną, wielojęzyczną, w wersji drukowanej i w postaci zasobów elektronicznych. Jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, dysponuje m.in. specjalistyczną kabinę do pracy dla osób z dysfunkcją wzroku, a z bibliotekarzami można się porozumieć w języku migowym.

 

Badanie ankietowe nt. satysfakcji korzystania z biblioteki, przeprowadzone w czerwcu 2017 r. wykazało, że 60 proc. czytelników ocenia bibliotekę na 5, a 30 proc. na 4 (w skali 1-5).

 

Budowa biblioteki była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013, oraz z budżetów samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, realizowany przez konsorcjum Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wartość projektu wyniosła 79 mln zł. (PAP)

 

Autor: Anna Gumułka

Edytor: Anna Ślązak

 

lun/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi