17.07.2018
PL EN
03.10.2017 aktualizacja 03.10.2017

Prof. Isao Morita honorowym profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Prorektor ds. zadań uczelni medycznej, profesor Wojciech Maksymowicz (L) i neurochirurg, prof. Isao Morita (P) podczas uroczystości nadania mu tytułu Honorowego Profesora UWM, w trakcie inauguracji roku akademickiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk 03.10.2017 Prorektor ds. zadań uczelni medycznej, profesor Wojciech Maksymowicz (L) i neurochirurg, prof. Isao Morita (P) podczas uroczystości nadania mu tytułu Honorowego Profesora UWM, w trakcie inauguracji roku akademickiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk 03.10.2017

Prof. Isao Morita, który przeprowadził w Polsce pierwszą operację wszczepienia stymulatora pacjentowi w śpiączce otrzymał tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Naukowca wyróżniono podczas inauguracji roku akademickiego w Collegium Medicum.

W laudacji prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Wojciech Maksymowicz podkreślił, że "prof. Morita jest autorytetem zawodowym i moralnym środowiska medycznego a świadczą o tym jego osiągnięcia, wiedza, dążenie do prawdy naukowej i postawa moralna".

Z propozycją wyróżnienia wystąpił Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ponieważ zawdzięcza mu wdrożenie innowacyjnej metody leczenia chorych w śpiączce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie - wyjaśnił prof. Maksymowicz.

"Jednocześnie wiedza i doświadczenie pana profesora przyczyniły się do rozwoju kompetencji i umiejętności kadry naukowej naszego Uniwersytetu. Jego działalność naukowa koncentruje się wokół zagadnień neurochirurgii, specjalizacji elektrostymulacji funkcjonalnej, rekonstrukcji chirurgicznej. Pracuje na oddziale neurochirurgii jednego z największych szpitali japońskich Fujita"- mówił prof. Maksymowicz.

Jak dodał, w parze z wielką osobowością prof. Mority idzie jego skromność serdeczność i życzliwość. "To człowiek wielkiej kultury. Wszystko co robi, podporządkowuje pacjentom, pomagając potrzebującym - jak sam mówi - spełnia się jako lekarz i jako człowiek" - opowiadał prof. Maksymowicz.

Prof. Morita dziękując za wyróżnienie powiedział, że to dla niego wielki zaszczyt. "Wyrażam wdzięczność, że społeczność akademicka wybrała mnie honorując moje zasługi" - dodał. Podkreślił, że jest pod wrażeniem pracy olsztyńskich naukowców i wykładowców i zamierza w dalszym ciągu z nimi współpracować.

Profesor Morita uczestniczył w przeprowadzeniu - pierwszych w Polsce - nowatorskich operacji wszczepu specjalnych stymulatorów dorosłym pacjentom w śpiączce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Było to możliwe dzięki Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?", która nawiązała współpracę z neurochirurgami z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, wcześniej zapraszając prof. Moritę do Polski. Urządzenia mają pomagać w rehabilitacji pacjentów będących po wypadkach i urazach.

Operacje wszczepienia stymulatorów u kilkunastu pacjentów były prowadzone w ramach eksperymentu medycznego. Pacjenci w śpiączce są rehabilitowani także w Klinice Budzik dla dorosłych w Olsztynie.

Jak podkreślił prof. Maksymowicz w Olsztynie dzięki metodom stosowanym przez tutejszych specjalistów 4 pacjentów będących w stanie minimalnej świadomości odzyskało przytomność a 5 nawiązuje kontakt z otoczeniem. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

Nauka w Polsce

ali/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018