Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prof. Isao Morita honorowym profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

03.10.2017 Uczelnie, Nagrody i wyróżnienia, Uczelnie i instytucje naukowe, Nagrody

Prorektor ds. zadań uczelni medycznej, profesor Wojciech Maksymowicz (L) i neurochirurg, prof. Isao Morita (P) podczas uroczystości nadania mu tytułu Honorowego Profesora UWM, w trakcie inauguracji roku akademickiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk 03.10.2017

Prof. Isao Morita, który przeprowadził w Polsce pierwszą operację wszczepienia stymulatora pacjentowi w śpiączce otrzymał tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Naukowca wyróżniono podczas inauguracji roku akademickiego w Collegium Medicum.

W laudacji prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Wojciech Maksymowicz podkreślił, że "prof. Morita jest autorytetem zawodowym i moralnym środowiska medycznego a świadczą o tym jego osiągnięcia, wiedza, dążenie do prawdy naukowej i postawa moralna".

 

Z propozycją wyróżnienia wystąpił Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ponieważ zawdzięcza mu wdrożenie innowacyjnej metody leczenia chorych w śpiączce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie - wyjaśnił prof. Maksymowicz.

 

"Jednocześnie wiedza i doświadczenie pana profesora przyczyniły się do rozwoju kompetencji i umiejętności kadry naukowej naszego Uniwersytetu. Jego działalność naukowa koncentruje się wokół zagadnień neurochirurgii, specjalizacji elektrostymulacji funkcjonalnej, rekonstrukcji chirurgicznej. Pracuje na oddziale neurochirurgii jednego z największych szpitali japońskich Fujita"- mówił prof. Maksymowicz.

 

Jak dodał, w parze z wielką osobowością prof. Mority idzie jego skromność serdeczność i życzliwość. "To człowiek wielkiej kultury. Wszystko co robi, podporządkowuje pacjentom, pomagając potrzebującym - jak sam mówi - spełnia się jako lekarz i jako człowiek" - opowiadał prof. Maksymowicz.

 

Prof. Morita dziękując za wyróżnienie powiedział, że to dla niego wielki zaszczyt. "Wyrażam wdzięczność, że społeczność akademicka wybrała mnie honorując moje zasługi" - dodał. Podkreślił, że jest pod wrażeniem pracy olsztyńskich naukowców i wykładowców i zamierza w dalszym ciągu z nimi współpracować.

 

Profesor Morita uczestniczył w przeprowadzeniu - pierwszych w Polsce - nowatorskich operacji wszczepu specjalnych stymulatorów dorosłym pacjentom w śpiączce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Było to możliwe dzięki Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?", która nawiązała współpracę z neurochirurgami z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, wcześniej zapraszając prof. Moritę do Polski. Urządzenia mają pomagać w rehabilitacji pacjentów będących po wypadkach i urazach.

 

Operacje wszczepienia stymulatorów u kilkunastu pacjentów były prowadzone w ramach eksperymentu medycznego. Pacjenci w śpiączce są rehabilitowani także w Klinice Budzik dla dorosłych w Olsztynie.

 

Jak podkreślił prof. Maksymowicz w Olsztynie dzięki metodom stosowanym przez tutejszych specjalistów 4 pacjentów będących w stanie minimalnej świadomości odzyskało przytomność a 5 nawiązuje kontakt z otoczeniem. (PAP)

 

autor: Agnieszka Libudzka

 

Nauka w Polsce

 

ali/ ekr/

Tagi: medycyna , uwm
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi