22.09.2018
PL EN
10.10.2017 aktualizacja 10.10.2017

Trwa rekrutacja małych studentów do Akademii EXPERYMENTU

Fotolia Fotolia

Akademia EKSPERYMENTU w Gdyni to popularnonaukowe wykłady dla rodziców i dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz powyżej 13 lat. Rekrutacja na semestr zimowy już trwa. Studenci będą spotykać się co miesiąc w soboty w Centrum Nauki EXPERYMENT.

W wykładach uczestniczą uczniowie z opiekunami. Zajęcia są płatne tylko dla młodzieży, osoba dorosła uczestniczy w nich za darmo. Wśród poruszanych zagadnień - matematyka, film, dalekie podróże i tajemnice Bałtyku.

„Tematyka wykładów jest zróżnicowana, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a stałym elementem spotkań jest ich interaktywność, wyrażana poprzez różnego rodzaju zadania i aktywności, które prowadzący przeprowadzają wraz ze studentami podczas wykładów” – mówi Małgorzata Daniluk z Centrum Nauki EXPERYMENT.

Podczas wykładu inauguracyjnego o ciekawostkach matematyki opowie studentom dr hab. Antoni Augustynowicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszy zjazd słuchaczy Akademii zaplanowano na 21 października.

"Pan Kulka na planie filmowym - o reżyserii i produkcji kinowej" – to tytuł listopadowego spotkania z absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Filip Ignatowicz w ekspresowym tempie wspólnie z dziećmi przejdzie przez wszystkie etapy powstawania filmu opowiadając przy tym, na czym polega praca reżysera.

Pod znakiem przygody odbędzie się wykład grudniowy – znany podróżnik Robert Gondek zabierze studentów w podróż na Czarny Ląd. Podczas prelekcji "Pan Kulka wśród zwierząt Afryki" zaprezentuje dzieciom wykonane w trakcie swoich wypraw liczne zdjęcia afrykańskich zwierząt, pokaże filmy o madrylach, gorylach, szympansach i słoniach, opowiadając przy tym wiele ciekawostek z życia w Afryce.

Na zakończenie semestru Mali Odkrywcy spotkają się z oceanologiem Karoliną Borzycką z Pracowni Teledetekcji Morza Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Wspólnie zastanowią się, jaki kolor ma Morze Bałtyckie. Sprawdzą również, dlaczego jego barwa bywa niebieska, zielona lub brązowa, co wpływa na kolor morza, jak się go określa i jakie ten kolor ma znaczenie dla biologii morza.

W 8. edycji Akademii EXPERYMENTU po raz pierwszy mogą też uczestniczyć starsi uczniowie – osobno nastolatkowie i osobno ich rodzice. 18 listopada odbędzie się pierwszy, pilotażowy wykład dla nastolatków w wieku od 13 lat do 15 lat. Jego tematem będą tajemnice mózgu. Studenci dowiedzą się, dlaczego, kiedy śpimy, mózg pracuje pełną parą i skąd biorą się sny. Dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego wyjaśni również, dlaczego czasem widzimy rzeczy innymi, niż są w rzeczywistości, odpowie na pytania, do czego w mózgu potrzebny jest wodociąg, co znajduje się na mózgowym wzgórzu, co w mózgu robi konik morski oraz dlaczego pukamy się akurat w czoło, kiedy chcemy, by ktoś ruszył „mózgownicą”?

Równolegle z wykładem dla młodzieży odbędzie się wykład dla rodziców studentów Akademii 13+. Spotkanie pt. "Hakerzy umysłu", poświęcone potencjałowi mózgu, poprowadzi psycholog i trener warsztatu oraz treningu psychologicznego Anna Uss.

Od pierwszej edycji w 2010 roku dyplomy Akademii EXPERYMENTU uzyskało ponad 2550 uczniów w wieku od 6 do 12 lat. Każdy semestr składa się z 4 spotkań, w trakcie których wykładowcy - nauczyciele akademiccy oraz pasjonaci nauki, dzielą się swoimi zainteresowaniami i dokonaniami.

Koszt udziału w jednym semestrze Akademii EXPERYMENTU to 68 zł za dziecko (opiekun uczestniczy w wykładach bezpłatnie). Koszt udziału w wykładzie pilotażowym Akademii EXPERYMENTU „13+” to razem 18 zł za dwie osoby.

Sprzedaż biletów na semestr zimowy Akademii EXPERYMENTU - na stronie bilety.experyment.gdynia.pl.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2018