Uczelnie i instytucje

Politechnika Śląska ma nowoczesne laboratorium poświęcone cyberbezpieczeństwu

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Cyberbezpieczeństwu, szczególnie w zakresie sterowania i zarządzania ruchem kolejowym, poświęcone jest otwarte we wtorek na Politechnice Śląskiej w Gliwicach Laboratorium Nowoczesnych Technologii, które zostało wyposażone przez firmę Bombardier Transportation Polska.

W tym laboratorium studenci oraz doktoranci będą mogli zapoznać się z oprogramowaniem wykorzystywanym przez firmę Bombardier oraz uczyć się, jak z jednej strony tworzyć bezpieczne systemy, a z drugiej – jak je później obsługiwać.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk przypomniał, że otwarte we wtorek laboratorium to – obok m.in. programu stażowego – kolejny efekt wieloletniej współpracy uczelni z firmą Bombardier.

Dodał, że pracownia poświęcona jest cyberbezpieczeństwu – zagadnieniu związanym m.in. ze smart cities, nowoczesnym transportem. „Te zagadnienia są jednymi z priorytetowych obszarów badawczych Politechniki Śląskiej jako uczelni badawczej” – podkreślił rektor.

Również prezes zarządu Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sławomir Nalewajka wskazywał na potrzebę kształcenia studentów w zakresie cyberbezpieczeństwa. „Dzisiaj, gdy wszystkie systemy są systemami komputerowymi, istotne jest przygotowanie w odpowiedni sposób software’u (oprogramowania – PAP), żeby uniknąć sytuacji niebezpiecznych, które mogą spowodować katastrofę w ruchu kolejowym” – mówił.

Laboratorium zostało wyposażone w sprzęt komputerowy i oprogramowanie z zakresu systemów sterowania ruchem kolejowym. Jak mówił Nalewajka, jednym z elementów jest tzw. system SOP-3. „Firma Bombardier dostarcza systemy dla metra warszawskiego; druga linia metra warszawskiego jest wyposażona w system, który pozwala autonomicznie poruszać się pojazdom, bez maszynisty. Oczywiście jeszcze w tej chwili metro tej funkcji nie wykorzystuje (…). Ale to pokazuje, jak ważna jest budowa bezpiecznego systemu, zabezpieczonego przed chociażby hakerami” – tłumaczył prezes.

Laboratorium Nowoczesnych Technologii znajduje się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, jednak korzystać z niego mają studenci również innych wydziałów.

Uczestnicy uroczystości otwarcia laboratorium mogli również obejrzeć film promujący koncepcję kolei typu monorail. Jak tłumaczył Nalewajka, to koncepcja pojazdu szynowego na estakadach, który m.in. jest ekologiczny, jest cichym środkiem transportu, którego parametry (liczba pasażerów w danym czasie) są porównywalne do metra i który nie wymaga dodatkowej przestrzeni, bo można go zbudować np. nad już istniejącymi drogami.

Koncepcja tej kolei została zaproponowana dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w ramach jej planów budowy tzw. kolei metropolitalnej. Członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek przypomniał, że to jeden z wariantów, które są analizowane. 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera