Historia i kultura

Wystawa "Astronomia i księgi" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu

16.02.2024. Wydanie amsterdamskie „De revolutionibus orbium coelestium” z 1617 r. na nowo otwartej wystawie „Astronomia i księgi. Wokół »De revolutionibus« Mikołaja Kopernika” w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, 16 bm. Na wystawie można m.in. zobaczyć woluminy trzech wydań dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, w tym pierwsze norymberskie z 1543 r., bazylejskie z 1566 r. oraz amsterdamskie z 1617 r.  PAP/Jakub Kaczmarczyk

Woluminy trzech wydań dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, w tym pierwsze norymberskie z 1543 r., bazylejskie z 1566 r. oraz amsterdamskie z 1617 r. zaprezentowano na wystawie „Astronomia i księgi. Wokół »De revolutionibus« Mikołaja Kopernika”, którą od 16 lutego można oglądać w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

"Pozostała część wystawy to dzieła przed- i pokopernikańskie. Będą to inkunabuły i starodruki w tym dzieła takich autorów jak Ptolemeusz (jego Geografa, znana również pod nazwą Cosmographia), Galileusz, Heweliusz, de Sacrobosco, Tycho Brahe i innych. Ponadto atlasy nieba Andreasa Cellariusa w wydaniach z XVII i XVIII w." - czytamy na stronie Biblioteki Raczyńskich.

Prezentowane starodruki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteki Kórnickiej PAN, Biblioteki Głównej UAM.

Wystawę będzie można zwiedzać do 11 marca 2014 roku. Ekspozycja zamyka „Rok Kopernikański” i obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Więcej informacji dotyczących wystawy można znaleźć na stronie Biblioteki Raczyńskich.

Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera