Święto archeologów w Krakowie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza w najbliższą sobotę na 12. Krakowski Piknik Archeologiczny, tym razem zorganizowany pod hasłem „Na pradziejowych ścieżkach”. Muzealnicy przygotowali szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Impreza po raz pierwszy odbędzie się w centrum miasta, w ogrodach muzeum (wejście od ul. Poselskiej). Poprzednie edycje miały miejsce w zespole dworsko-parkowym w Branicach. Teraz organizatorzy chcą zainteresować piknikiem większe grono odbiorców, również tych, którzy nigdy w nim nie uczestniczyli.

Jak informują muzealnicy, Krakowskie Pikniki Archeologiczne, odbywające się już od kilkunastu lat, mają na celu rozbudzenie i przybliżenie widzom przeszłości, tej najstarszej, znanej czasami tylko z podręczników historii. Dotychczas zebrały grono stałych i wiernych widzów.

W czasie 12. edycji goście muzeum dowiedzą się o wielu aspektach pradziejowego życia. „Obejrzycie obozowisko schyłkowopaleolitycznych łowców, spróbujecie dawnymi sposobami rozniecić ogień. Przyglądniecie się pracy starożytnych rzemieślników i obejrzycie stroje naszych przodków z epoki brązu i żelaza. Części rekonstrukcyjnej towarzyszyć będą współcześni twórcy zajmujący się tradycyjnymi rzemiosłami: garncarstwem, kowalstwem i wikliniarstwem” – wyliczają muzealnicy.

Nie zabraknie też stoisk prowadzonych przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Krakowie, na których będą demonstrowane w sposób przystępny tajniki pracy gabinetowej archeologów. Całość będą uzupełniać konkursy i zabawy.

Planowana jest też ciekawostka. W trakcie imprezy, w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji, zostanie zaprezentowana kopia wazy z Bronocic z wizerunkiem najstarszego czterokołowego wozu na świecie, datowanego na połowę IV tysiąclecia p.n.e.

Na zakończenie pikniku wystąpi zespół z Akademii Muzycznej w Krakowie, który zagra utwory muzyki klasycznej. Muzealnicy zapraszają w godz. 11.00-18.00.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera